Zákonodárci se sice snaží chránit spotřebitele ochranou typu možnosti odstoupení za určitých podmínek od smlouvy bez jakýchkoliv sankcí či bez udání důvodu, ovšem vedení měst a obcí toto nestačí. A proti nepoctivým prodejcům, kteří využívají ochoty a důvěřivosti zejména seniorů, přitvrzují. Například v Novém Strašecí nově platí nařízení, jenž zakazuje jakýkoliv podomní a také pochůzkový prodej.

Podle starosty města Nové Strašecí Karla Filipa tak vedení radnice, stejně jako v dalších obcích a městech, chce chránit seniory a další důvěřivé občany. „Několikrát mne zastavili před mým domem a vnucovali mi nějaké výhodné tarify. Naštěstí po chvilce odešli," řekla paní J. Š. (paní nechtěla být jmenována, ale redakce celé jméno zná, pozn. red.). Ta ještě dodala, že takovýto zákaz v podobě podomního prodeje vítá.

„Pokud si chci něco koupit či změnit, rozhodnu se pro to sama a sama si vše vyřídím a popřípadě někoho oslovím. Nepotřebuji nic vnucovat. Stejně většina toho, co naslibují, neplatí, a nebo platí až za další příplatek," podotkla ještě paní z Nového Strašecí.

„Není rozhodující, zda ten, kdo zboží nabízí, prodává zboží a poskytuje služby, se přemisťuje nebo postává na místě," vysvětlil starosta Nového Strašecí Karel Filip a ještě doplnil: „Podomním prodejem se rozumí nabídka, prodej zboží a poskytování služeb, při němž je potenciální zákazník bez předchozí objednávky vyhledán prodejcem, zejména obcházením jednotlivých domů, bytů a podobně." Nové nařízení platí od devátého července.