„Teď už nemůžu, ale jinak se mi jelo hezky," svěřovala se bezprostředně po jízdě Markéta. Stejně dobře se jelo i Danielu Kalivodovi. „Jen ten závěr byl trochu namáhavý, ale jinak to šlo. Přidal se k němu i Petr Verner: „Bylo to docela namáhavé, zvláště ten poslední kopec. Ale jinak docela zábavné." Mladí cyklisté měli celkem natrénováno. Aby se pěkně rozcvičili, do Lišan se vypravili přes Louštín. Kromě toho jezdí i na další cyklistické výlety. Už zvládli například Dřevíč, ale několik žáků například Šumavu. Na podzim je čeká Českomoravská vrchovina. „Děti nijak nepřemlouvám, zkrátka stejně jako dnes zavelím, a ony jedou. Doma zůstali jen ti se zdravotními problémy," prohlásil učitel Jiří Bouček.

Krásný pocit z jízdy měl i hlavní aktér Josef Zimovčák: „Je krásné počasí a přidaly se k nám děti, takže jízda byla kouzelná. Přizpůsobili jsme i tempo, takže do města jsme dojeli vlastně manifestačně. Na silnici nám spousta řidičů dávala přednost. Výborný byl i dohled policie. Drželi se hesla: Jedou s námi děti, a ty jsou naše budoucnost, takže vše bylo opravdu bezpečné." Nicméně děti držely skvělé tempo. Zkušení závodníci několika pomohli do kopce tlačením za sedlo, ale i tak podali všichni skvělý sportovní výkon.

Hlavní peloton vyjel z Aše a Novým Strašecím projížděl druhý den. „Od včera se k nám přidalo už asi tisíc lidí. Mám z toho velkou radost. Veřejnost začíná vnímat, že náš projekt má kvalitu," zkonstatoval Zimovčák.

Projekt Na kole dětem běží už šestý rok. Cyklisté projíždějí celou republikou a pokaždé volí jinou trasu. Loni se cestou přidalo na šest tisíc cyklistů. Cílem projektu je navrátit úsměv do dětské tváře. To znamená pomoci onkologicky nemocným dětem hlavně při doléčování.
Přispět může každý, stačí se podívat na webové stránky projektu. Z vybraných peněz se platí rekondiční pobyty dětem, na kterých po onkologickém léčení úplně rozkvetou. Loni se podařilo získat milion korun.

Kromě dětí ze základní školy se přidali i žáci z místního odborného učiliště. Jízdu si nenechali ujít ani starosta Karel Filip s místostarostkou Libuší Vosátkovou. „Ten poslední kopec před Strašecím byl namáhavý. Říkala jsem si, že bych také potřebovala pomoci zatlačit za sedačku, jako některé děti," svěřila se s úsměvem Libuše Vosátková a dodala: Ale krásné bylo, jak nás všichni povzbuzovali, když jsme se k nim přidávali i během cesty."

Na náměstí během půlhodinové přestávky čekalo sportovce občerstvení a doprovodný program. Ten přichystali pracovníci Domova dětí a mládeže v Novém Strašecí. Přátelskou atmosféru ještě podpořil lékař Jan Pirk, účastník jízdy: „Sport a pohyb je pro zdraví důležitý, ale vidím, že tady to nemusím ani připomínat, protože jste tu samí sportovci."