Kroužek mladých včelařů vede předseda Základní organizace Českého včelařského svazu Nové Strašecí Jiří Hubka společně s Radkou Štýbrovou. Včelařský kroužek je určený pro děti od čtvrté do deváté třídy. Během léta je rozdělen do dvou skupin, v zimě se pak schází všichni společně. Děti se seznamují s přírodou, ale hlavně se učí včelařit.

Od roku 2017 vlastní dokonce své úly a včelstva. Loni také od města získali do pronájmu dům na Fortně. Vedení novostrašecké radnice je rádo, že pro něj našli právě takové využití. „Ten dům jsme koupili hlavně proto, že je to jeden z takových těch typických starých strašeckých domů, a tak bychom ho chtěli také zachovat a hledali jsme nějaké jeho využití,“ řekl starosta Nového Strašecí Karel Filip.

Včelaři plánují rekonstrukci domu. V současné době se už zpracovává projekt. „Zatím se tam schází včelařský kroužek, později bychom v domě chtěli vytvořit zázemí pro všechny začínající novostrašecké včelaře,“ uvedl Jiří Hubka.

A na Fortně plánují pořídit stroje pro zpracování nejen medu, ale i vosku.

V domě budou úly, medárna, medomet, pracovní stoly a také místo na zpracování vosku. Díky tomu si i malí i začínající včelaři budou moci zpracovat vlastní výrobky.

Rekonstrukce se ale nebudou provádět pouze v interiéru. Už teď jsou na dvoře úly plné včel. Předzahrádku pak budou zdobit úly historické. V letních měsících by pak celý včelařský dům měla rozjasnit přilehlá barevná louka. „Vedle domu je louka s historickým dubem a tam bychom chtěli vysázet květovou louku pro včely,“ prozradil Hubka.

Na opravy získají včelaři dotaci od města. „Dům je stále ve vlastnictví města, takže veškeré náklady spojené s jeho opravou se hradí z městské pokladny,“ potvrdil starosta Nového Strašecí. Práce by měly začít na podzim a hotovo by mohlo být do dvou let.

Už od minulého roku si ale včelaři dům postupně předělávají. Srovnali podlahy, vymalovali a nebo opravili nábytek. „Museli jsme opravit také komín, abychom mohli přes zimu topit,“ připomněl Hubka.

Malí včelaři si už vloni vyrobili svůj vlastní med. Dokonce ho prodávali veřejnosti při Slavnostech vína, které se konají v Novém Strašecí a sklidili s ním veliký úspěch. Vyrobili si med se skořicovou, čokoládovou nebo zázvorovou příchutí a samozřejmě ten tradiční. Zájem o něj dokonce přesahoval jejich zásoby. Proto se rozhodli, že med budou i nadále prodávat veřejnosti. „O pravý, nijak neupravený, novostrašecký med mají lidé zájem. Proto jsme se rozhodli, že jim ho budeme dál nabízet,“ poznamenal předseda. Příležitost si ho koupit budou mít lidé vždy jednou týdně právě v domě na Fortně.