Konkrétně bylo vymezeno území na jihozápadním okraji města v docházkové vzdálenosti kontejnerového stání č. 32, které chtějí místní občané zrušit. Jedná se o 46 rodinných domků v ulicích Janáčkova, Sukova, Myslivečkova, U Vodojemu a v závěru ulice Aloise Jiráska. „Podstata tohoto sběru spočívá v tom, že lidé bydlící v těchto domcích dostanou zdarma nádoby na plasty a papír a odpady budou třídit doma. Výsledkem by měla být vysoká vytříděnost a snížení procenta komunálního odpadu vyváženého na skládku,“ přiblížil novostrašecký starosta Karel Filip.

Velikost nádoby je v tomto systému navržena na 240 litrů, neboť k odvozu odpadů dochází jednou za čtyři týdny.

Ze 46 oslovených domácností odpovědělo celkem 39 domácností. Pro bylo 32 rodinných domů, proti 7 a zbylé domácnosti se nevyjádřily. „Ze zájemců, kteří byli pro, chtějí nádoby na plastové odpady chtějí všichni, nádoby na papír požaduje dvacet sedm zájemců. U dvou obyvatel, kteří byli pro, je podmínkou velikost nádoby ve výši sto dvaceti litrů,“ popsal starosta.

Náklady na téměř šest desítek nádob činí 65 tisíc korun. Jejich celoroční svoz vyjde město na necelých 19 tisíc korun. Za zrušení kontejnerového stání Novostrašečtí ušetří 37 tisíc korun.

Navýšení částky za realizaci pilotního projektu Door To Door se bude týkat jen prvního roku realizace, kdy město musí pro tento systém nakoupit nádoby na odpad. Další roky bude částka o polovinu nižší než současný náklad na kontejnerové stání č.32, které je umístěno na pomezí Janáčkovy a Sukovy ulice.