Uvádějí to informace o výsledcích kontroly, které středočeská hygienická stanice nyní v předvánočním období – právě v čase, kdy jsou lidé na pochoutky a hodování obzvlášť citliví. S tím, že teď – po důkladném úklidu a dalších nápravných opatřeních – už je vše v pořádku a není důvod k obavám. Prvotní poznatky však byly téměř učebnicové. Pohříchu však pocházející z praktické cvičebnice příkladů, čeho všeho se při provozování restaurace vyvarovat, co ohlídat a nač si dát pozor.

Kontrola, k níž se stalo podnětem ohlášení činnosti nového provozovatele, nedopadla dobře. Zpráva odboru hygieny výživy a předmětů běžného užívání krajské hygienická stanice shrnuje, že pochybení byla rozmanitého charakteru: „Zjištěné nedostatky se týkaly nedodržování zásad provozní hygieny včetně nevyhovující čistoty potravinářských prostor, nedodržování data spotřeby, křížení činností, manipulace s odpady – a také informační povinnosti.“

V sobotu 22. prosince 2018 na Komenského náměstí v Novém Strašecí bylo předáno místním dobrovolným hasičům nové vozidlo CAS 20.
OBRAZEM: Novostrašečtí hasiči mají nové vozidlo

Čistotu kuchyně kontroloři označili jako 'zcela nevyhovující': mastná špína se zbytky potravin se našla nejen na podlahách, ale i na technologickém vybavení. Ať už šlo o gril, plynový sporák a konvektomat nebo o chladicí techniku, mrazák či potravinářskou váhu. V mrazáku i v lednici se nacházely i potraviny neznámého původu, jimž chybělo jakékoli značení i doprovodná dokumentace.

Povinné značení včetně data chybělo i polotovarům a rozpracovaným pokrmům vyrobeným v provozovně. A když suroviny v lednici označení měly, ukázalo se, že některým už prošlo datum spotřeby; hygienici také zaznamenali uložení v nevhodných skladovacích podmínkách.

K dalším výtkám se zařadily informace o alergenech obsažených v nabízených pokrmech i nápojích. Ty musí být v provozovně viditelně zpřístupněny a snadno čitelné – což se nestalo. Neobstála ani toaleta pro personál: jak kvůli staré zaschlé špíně, tak kvůli skladování všeho možného: papírových krabic, ale i nádob od stavebního materiálu či odpadních trubek.

Tohle vše je však už minulostí. Už po čtyřech dnech po první návštěvě, při níž nařídili pozastavení výkonu činnosti, se hygienici přesvědčili, že celé zázemí provozovny je uklizeno – a cokoli, co by tam nemělo co pohledávat, už se tam skutečně nenachází.

ALEXEJ CEDL, RAKOVNÍK. Narodil se 16. prosince 2018. Po porodu vážil 3,1 kg a měřil 49 cm. Rodiče jsou Veronika a Martin.
FOTOGALERIE: Právě jsme se narodili