Veřejný prostor Na Sekyře, který má za sebou rekonstrukci, byl slavnostně otevřen v minulém týdnu. Před knihovou se nachází nejen sporná fontána, ale také dvě sochy koní, jejichž autorem je Michal Gabriel.

Hned ve dni otevření veřejného prostoru zaplavily Facebook četné otázky. „Proč nebyl dodržen projekt, to je neuvěřitelné, vyhraje krásný projekt a město si to udělá po svém,“ napsal jeden z občanů.

Podle mluvčího rakovnické radnice Jiřího Cafourka není hlasovaní v anketě pro město nijak závazné. „Ideová studie a vizualizace nemůže být brána jako finální verze. Je to ideové řešení, udávající směr pro finální podobu projektu. U studie se také nepočítá s rozložením sítí a technickým provedením v dané lokalitě. Na změnách poté spolupracují projektanti s architektem ideové studie,“ uvedl Cafourek.

Původní projekt podle něho nemohl být dodržen právě kvůli rozmístění inženýrských sítí. „Město počítalo původně s přeložením sítí, později se však zjistilo, že přeložka sítí by byla velmi finančně i technicky náročná, proto se vodní prvek otočil,“ vysvětlil Cafourek.

Jenže lidé jsou nejvíce roztrpčeni z toho, že původně měla být nádrž zapuštěna do země. „Taky nechápu, původní návrh byl mnohem hezčí. Znak Rakovníka je úplně zapomenut, co máme společného s koňmi místo raka?“ píše další z Rakovničanů na Facebooku.

Cafourek připomněl, že typově existují dva možné způsoby zpracování fontány, s vodní nádrží, nebo bez ní. „Drželi jsme se návrhu s vodní nádrží, kdy projektanti vyhodnotili nezapuštěnou verzi nádrže v této lokalitě jako technicky lepší řešení. S tím souvisí také otočení směru koní, kteří jsou jiným směrem právě kvůli velkému množství sítí,“ uvedl mluvčí radnice.Hned druhý den po otevření prostoru musel městský úřad zakázat vstup do fontány.

„V důsledku chování návštěvníků byl vyhlášen zákaz vstupu do vodní plochy fontány Na Sekyře, kterou je nadále možné přecházet po kamenných kvádrech,“ stojí na profilu města.

Někteří lidé si totiž fontánu pletli s brouzdalištěm, došlo také k poškození jedné z trysek. „Trysky musely být odmontovány. Během čtrnácti dnů na ně dodavatel přidá zabezpečení proti poškození,“ řekl Rakovnickému deníku Jiří Cafourek.

Náklady na prostranství Na Sekyře přesáhly 9,6 milionu korun. Cena zahrnovala kompletní rekonstrukci prostoru před knihovnou, revitalizaci plochy před budovou vedle knihovny včetně parkoviště, nové chodníky, lampy, lavičky, koše a bezbariérovou autobusovou zastávku.

Na dva koně, stojící před knihovnou, padlo z městské kasy přes 1,7 milionu, milionem korun na ně přispěla firma, která v Rakovníku působí.