Tato krajina podle názoru Václava Cílka odpovídá rozhraní mezi mladší dobou bronzovou a železnou. Datována je okolními hradišti. Možná začíná u Louštína, ale určitě mezi Hředlemi a okolím Džbánu. Centrem je možná nejvyšší kopec Českého středohoří. Patří sem Kletečná s nálezy bronzových srpů, Milešovka s četnými archeologickými nálezy.

„Pro mne v tuto chvíli je důležité krajinu chránit. Před lety dělal dokumentaci Kounovských řad Rudolf Zemek. Vyfotografoval tam pěkné křemence nápadných tvarů s dírami. Nyní už je nenašel. Je možné, že někdo odváží kameny i z Kounovských řad. Důležité je tedy nad těmito věcmi moc nespekulovat a spíše je chránit. Archeologicky je toto poměrně typická situace, protože i menhiry v Bretani nemají žádný archeologický doprovod."

Dalšími adepty na posvátné krajiny je Sedmihoří, čtyři kopce v řadě za sebou, končící vrchem Bořeň, dále Petrovicko a okolí Strakonic. Ale Kounovským řadám zůstane priorita, protože byly první.

„Určitě nemusíme u těchto věcí hned vyhledat nějaké vědecké jednoznačné důkazy o pravěkém stáří, tím bych se netrápil. To se může ukázat za dalších sto let, podobně jako v Bretani. Já si teď přeji ochranu celé této pravěké ceremoniální krajiny," zkonstatoval Václav Cílek. K této krajině napsal také povídání. Mělo by vyjít koncem tohoto roku.