V Rakovníku začínají dětem jarní prázdniny 19. února a trvají do 25. února. A jak stráví volný týden školáci i předškoláci? Zatímco dětem se při slovech „jarní prázdniny“ rozzáří oči, jejich rodičům mohou způsobit pár bezesných nocí. Je krásné o prázdninách s rodinou vyrazit na lyže nebo i na exotičtější dovolenou k moři, co ale dělat v situaci, pokud to není možné? Rodiče menších dětí totiž už nyní musí řešit, jak své ratolesti zabavit. Zdaleka ne každý má tu výhodu umístit děti k babičkám nebo čerpat dovolenou a užít si ji podle svého. V případě, že dovolenou v práci nedostanou, musí hledat jiné řešení. 

Základní školy se v tuto dobu uzavřou po celém okrese, ale většina mateřských škol zůstává otevřená. V Rakovníku jsou v provozu všechny školky a i v Jesenicích mají otevřeno. V Novém Strašecí je otevřena Mateřská škola U Lesíka, do které mohou během jarních prázdnin, docházet i děti z jiných školek z Nového Strašecí.

Pro děti je vždy lepší, když si o prázdninách užijí nějaké zážitky, ať na horách či příměstském táboře. Zatímco někteří tuto možnost často využívají k rodinnému pobytu obvykle na horách, rodiče, kteří nemají možnost vzít si dovolenou, využívají právě akcí volnočasových středisek. 

Dům dětí a mládeže Rakovník pořádá na prázdniny příměstský tábor s názvem Herní prázdniny v klubu a dva pobytové zájezdy. Příměstský tábor je určen pro děti od první do páté třídy a bude v provozu každý všední den od 8 do 16 hodin. Příměstský tábor bude fungovat i na pobočce klubu v Novém Strašecí. „Pro děti je připraven bohatý program ve formě soutěží, výletů a her,“ řekla pro Deník Monika Bechnerová, ředitelka Domova dětí a mládeže Rakovník. Pobytové zájezdy pořádá DDM Rakovník hned dva. První zájezd bude na Boží Dar v Krušných horách. Ten je určen pro děti ve věku od osmi do 16 let. Další bude zahraniční zájezd do Itálie a mohou se ho zúčastnit pouze rodiny s dětmi.

I některá dětská hlídací centra v Rakovníku mají připravený program na jarní prázdniny. Miniškolka Marco má po celý rok nepřetržitý provoz, takže ani o jarní prázdniny nezavře. „Volné kapacity na jarní prázdniny ještě máme. Program připravujeme zvlášť pro malé děti a zvlášť pro předškoláky,“ uvedla Kateřina Maierová, ředitelka Miniškolky Marco.

Také Centrum pro děti, mládež a dospělé Drak si připravilo pro děti zábavu na jarní prázdniny. Tentokrát s názvem Po stopách Sněžného muže. „Program je určen pro děti od tří do 15 let. A každý den podnikáme něco jiného,“ uvedla pro Deník Andrea Nytrová Parobková, předsedkyně Centra pro děti, mládež a dospělé Drak.