Do jeslí jako malá chodila i Ludmila Polcarová z Rakovníka, která jejich přítomnost vítá, ač svoji dcerku do jeslí umístit neplánuje. „Já chci být s malou doma co nejdéle, ale určitě jsou jesle dobré pro ty, kteří to tak mít nemohou a musí do práce,“ myslí si.

Ještě v devadesátých letech měly jesle kapacitu dvaceti dětí, ta byla v roce 1999 snížena na současný stav. Byly doby, kdy o jesle nebyl takový zájem, například před jedenácti lety do nich chodilo pouze šest dětí a uvažovalo se i o jejich zrušení, teď je ovšem situace jiná. „V posledních letech je kapacita šestnácti dětí zcela naplněna, pouze v letních měsících bývá kolem dvanácti dětí. Zájem o ně tedy je, ale zvyšování kapacity prozatím neplánujeme,“ sdělil tiskový mluvčí rakovnické radnice Jiří Cafourek.

Jesle sídlí od poloviny 90. let v přízemní budově v ulici Na Sekyře, v areálu je také Domov Ráček. Chodit do jesliček mohou děti od 18 měsíců do tří let. Ač se roční náklady pohybují v řádech statisíců, rodiče hradí pouze zlomek ceny. Zaopatřovací příspěvek se naposledy zvyšoval po delší době od 1. září 2019 na současnou částku 2600 Kč, dříve se platilo řadu let 2200 Kč. Poplatek za udržení provozu (při absenci dítěte) se zvýšil ze 400 korun na 500 Kč.