„Start!!“ Na zem padají první odvětvené tyče. Vzduchem prolétne vůně spálených pilin a benzínu a mladí dřevorubci předvádějí svůj koncert. Rozjela se poslední disciplína dvoudenního klání Mistrovství ČR žáků lesnických škol v práci s motorovou pilou Dřevorubec Junior.

Devět družstev
Z každé školy soutěží jedno dvoučlenné družstvo. Tady se jich utkalo devět. Dosavadní pořadí určilo i dvojice, které spolu budou řezat. Takže spolu startují například desátý s devátým. Jako osmý startuje domácí Martin Spousta.

Ze třetího místa se na startu právě chystá druhý domácí – Radek Hokeš. Poslední disciplína – odvětvování může ještě zamíchat pořadím.
Radek se soustředí a řeže, jak nejlépe umí Soupeř je hotov o dost dříve. Ale záleží na přesnosti. Porotci měří přísným zrakem výšku suku a naopak hloubku řezu. Obojí nesmí přesáhnout pět milimetrů.

Radkovi se „povedly“ dva suky. Znamenají trestné vteřiny. Opravdoví mistři odvětví několikametrový kmen za dvacet vteřin. Radkovi se to povedlo za čtyřicet osm. Někteří účastníci překročili jednu minutu.

Soutěž zručnosti se pořádá každý rok. Dříve byla učiliště pod jednou správou a tak se v pořádání pravidelně střídala. Nyní jich je podstatně méně, pořádání je dobrovolné.

Střední lesnická škola a střední odborné učiliště Písky u Křivoklátu hostila soutěž letos a to bylo už poněkolikáté. „Nechceme totiž, aby soutěž zanikla. Uspořádat jsme ji mohli díky finanční podpoře Středočeského kraje a několika sponzorům,“ vysvětlil Jan Jungmann, zástupce ředitele.

Pravidla
Pravidla vycházejí z mezinárodní soutěže Dřevorubec . Nejprve se závodníci utkají v technických disciplínách.

V první – výměně řetězu, rozebrali motorovou pilu, otočili lištu o sto osmdesát stupňů a nasadili řetěz. Nakonec smontovali pilu tak , aby sní mohli řezat až do konce soutěže. Při kombinovaném řezu ze šikmo nakloněných kmenů odkrajovali koláče o tloušťce pět až osm centimetrů.

Po řezu na podložku následovalo kácení stromu na cíl. Oproti mistrovským soutěžím, kdy se kácí oholený připravený kmen se mladí muži rozjeli do lesa. „V časovém limitu museli skácet strom přesně na cíl, který si určili sami, podle toho, jak byl strom rostlý,“ vysvětlil Jan Jungmann.

První čtyři soutěžící jsou nominováni jako družstvo na celostátní soutěž Dřevorubec 2011. Uskuteční se na Mimoni ve Skelné Huti. Tady si kluci změří síly s dospělými dřevorubci. V ničem si s nimi nezadají. Končí vždy na velmi dobrých místech.

Na Pískách bylo po oba dny opravdu na co koukat. Kdo se snad přece jenom nudil, vyzkoušel si hod sekerou na cíl, nebo přesekávání polene. Za pozornost určitě stálo malé muzeum historických motorových pil s praktickými ukázkami jejich práce.