Soutěž dostala název Obchod roku a jejím smyslem by měla být podpora kvalitních obchodů ve městě. S návrhem na její pořádání přišla zastupitelka města Eliška Kodyšová.

Ta se prý inspirovala obdobnou soutěží pořádanou úřadem na Praze 4. Na rozdíl od soutěže v hlavním městě, nebudou v Novém Strašecí obchody dělit na jednotlivé kategorie. Naopak zúčastnit se ji budou moci i ti, kdo ve městě kamennou prodejnu nemají. Například trhovci, kteří do Nového Strašecí zajíždějí se svým zbožím pravidelně. 

„Soutěž má sloužit jako průzkum jednak pro město, ale i pro majitele obchodů. Ale také pro lidi, kteří k nám zavítají jen občas a chtějí vědět, kde se dá dobře nakoupit a kam určitě zajít. Chceme tím podpořit všechny dobré obchodníky a těm, kteří třeba nejsou tolik vidět, dát touto soutěží prostor i inspiraci pro zlepšení,“ přiblížil záměr soutěže starosta města Karel Filip.

Ilustrační foto
Svátky na sněhu či pláži jsou stále oblíbenější

Město by co nejdříve po novém roce chtělo začít jednotlivé prodejce a obchodníky oslovovat. Mezní termín pro přihlášení je prozatím stanoven na poslední lednový den. Na webových stránkách města poté lidé najdou seznam všech zúčastněných obchodů. To proto, aby jim mohli vyjádřit podporu v hlasování prostřednictvím ankety, která bude rovněž na prezentačním webu města. Hlasování bude spuštěno v únoru a ukončeno mezi dubnem až květnem. Na přesném termínu se vedení města ještě dohodne.

Internetové hlasování má kromě své velké výhody – přibývající hlasy, tedy i podpora, jsou vidět hned a nemusí se složitě sčítat – také nevýhodu. Někdo by totiž mohl mít zájem na tom hlasování ovlivnit a výsledky zfalšovat. S tímto rizikem ale v Novém Strašecí počítají. Soutěžní systém si na radnici nechali speciálně naprogramovat. „Jde nám o to, aby hlasy nenaklikala třeba jen jedna osoba, ale aby anketa byla skutečně relevantním obrazem toho, jak lidé ve městě i v jeho okolí obchodníky hodnotí,“ vysvětlil Karel Filip.

Ilustrační foto
Pohřešovanou seniorku našli v pořádku

Podle starostových slov si lidé jezdící do Nového Strašecí nakupování ve městě chválí. „Osobně znám třeba lidi z Tuchlovic, kteří mají u nás ve městě jeden oblíbený obchod, kam rádi jezdí nakupovat. A říkají mi, že když si mají zvolit mezi nákupy v Kladně nebo v Novém Strašecí, raději jedou k nám,“ sdělil pro město pozitivní zprávu starosta.

Kromě podpory jednotlivých obchodníků má soutěž také oživit zájem občanů o veřejné prostranství a zvláště pak vylidňující se náměstí, ze kterého obchody postupně mizí. 

„To ale můžeme ovlivnit jen těžko. Domy jsou soukromé a nemůžeme nikomu nařizovat, komu obchod pronajme, nebo zda ho úplně zavře,“ zkonstatovala již před časem místostarostka Libuše Vosátková.

Ilustrační foto
Počasí potrápilo řidiče, některé kamiony uvízly