V médiích se v posledních začaly šířit zvěsti o možném kolapsu systému domácí zdravotní péče kvůli nízkému ohodnocení sester. Ty mají totiž ze zdravotnictví jednu z nejnižších mezd a často odcházejí za vyšším výdělkem právě do větších nemocnic, klinik a jiných zařízeních. Na nedostatečné ohodnocení chtějí zdravotní sestry poukázat vstupem do stávkové pohotovosti.

"Pokud stát neprodleně domácí zdravotní péči finančně nepodpoří, bude si muset připravit několik tisíc lůžek pro ležící a umírající pacienty, kteří jsou nyní ošetřování sestrami domácí zdravotní péče, protože tato forma zdravotní péče z důvodu finančního krachu skončí,“ sdělil v Lukáš Curylo, ředitel Charity Česká republika, což je největší nestátní organizace u nás poskytující zdravotní a sociální služby.

Na Rakovnicku ovšem kolaps systému zdravotní péče nehrozí. Podle Šárky Novotné z Agentury domácí zdravotnické péče se pacienti v Rakovníku a na Rakovnicku nemusí ničeho obávat. Zdejší tým zdravotních sester je stabilní.

„Rozhodně zde žádný kolaps nehrozí, stejně tak nějaké masivní odchody,“ reagovala na dotaz Rakovnického deníku Šárka Novotná. Ta zároveň vysvětlila, že její agentura pracuje v jiném systému, než některá zařízení v okolních okresech a podobně.

„Je zde tým děvčat, která pracují v klasických zdravotních zařízení jako jsou nemocnice a podobně a ve svém volném čase si pak přivydělávají jako zdravotní sestry v domácí péči. Nechce se jim ze zdravotnictví kvůli nízkým platům odejít, tímto druhým zaměstnáním si tak zvýší příjem. Vyhovuje jim to. Samozřejmě se na všem domlouváme, vycházím vstříc požadavkům. Někdy zkrátka některá z děvčat musí řešit své problémy, pak hledám jinou,“ vysvětlila Šárka Novotná s tím, že pokud by sestry pracovaly v systému jednoho plného úvazku, pak by možná problémy nastaly. „Ale to nedokáži nyní posoudit,“ reagovala Šárka Novotná.

Stejně jako v ostatních regionech České republiky, i na Rakovnicku se postupně zvyšuje počet pacientů. Naštěstí se však nejedná o nikterak dramatický nárůst. „Pacienti přibývají, ale také ubývají. Tak to zkrátka v životě chodí. Pacientům poskytujeme péči, kterou by měli v nemocnicích, jen s tím rozdílem, že je to v domácích podmínkách. Defakto zkracujeme pacientům pobyt v nemocnicích. Tam je pacient umístěn na lůžko v akutní fázi, jakmile přejde do to chronické, tedy už je stabilizovaný, pak se může léčit doma,“ sdělila Šárka Novotná.

Pomůže motivační příspěvek?

Kritickou situaci by mohl vyřešit motivační příspěvek. Alespoň to tvrdí členové segmentu domácí péče. Ten navrhuje jako okamžitou nápravu, aby ministerstvo zdravotnictví uvolnilo na každý úvazek sestry domácí zdravotní péče motivační příspěvek tisíc korun na měsíc za loňský rok a dva tisíce korun za měsíc pro ten letošní. „Tato motivace se jeví jako dostatečná pro sestry, které hromadně odcházejí do lépe placených oborů,“ napsal mluvčí Charity ČR Jan Oulík.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch nechce jednání znovu otevírat, jelikož se podařilo zdravotním pojišťovnám a poskytovatelům všech druhů zdravotní péče dohodnout na úhradách.