Rakovník Od letošního roku bude mít vedení města Rakovník k dispozici ve svém vozovém parku nové služební vozidlo, a to Škodu Superb. Jeho nákup za zhruba sedm set dvacet tisíc korun ovšem vyvolal vlnu kritiky nejen mezi veřejností, ale nákup se také řešil na posledním zasedání rakovnických zastupitelů. Bývalému starostovi města Zdeňku Nejdlovi (ODS) se nelíbilo, že o tom nebyli zastupitelé informováni.

Jak Rakovnický deník před zhruba třemi týdny informoval, vedení radnice si koupilo nový služební vůz za zhruba sedm set dvacet tisíc korun značky Škoda Superb stříbrné barvy, a to od zdejšího autorizovaného prodejce. Jedná se o předvádějící vozidlo.

„Vozidlo bude využíváno pro dálkové jízdy, není určené jen pro vedení města, ale především slouží zdejšímu úřadu města," reagoval na dotaz Rakovnického deníku starosta Pavel Jenšovský (ČSSD).

Jenže.

Pořízení nového vozu kritizují oponenti rakovnické koalice. Nelíbí se jim, že město utrácí zbytečně statisíce korun navíc.

„Jsou i jiné modely vozidel a o třetinu levnější a zcela nové. Toto pořízené je předváděčka. Podle mne by městu stačila nová octavie a ušetřených dvě stě tisíc korun mohlo investovat do výstavby dalších dětských hřišť," napsal do redakce Kamil Gebhart.

Pořízení nového služebního vozu pro účely nejen rakovnické radnice, ale především Městského úřadu Rakovník, bylo předmětem diskuze také na pondělním zasedání zastupitelů.

Bývalému starostovi města Zdeňku Nejdlovi se nelíbilo, že vedení radnice o tomto kroku neinformovalo zastupitele, či alespoň finanční výbor o rozpočtovém opatření, tedy přesunu peněz z jedné kapitoly rozpočtu města do druhé.

„Rozumím tomu, že si rada města udělala nějaké nabídkové řízení a na základě toho rozhodla a schválila k tomu rozpočtové opatření, kdy z rezervy položky investice (rozpočtu města, pozn. red.) posílila položku na nákup osobního vozidla, protože zastupitelstvem bylo schváleno pouze pět set tisíc korun.

Kdysi bylo zvykem, a bylo k tomu i usnesení, že když nastane takovéto výjimečné rozpočtové opatření, dostane to na vědomí finanční výbor, a když ten s tím nebude souhlasit, projedná to zastupitelstvo města," nechal se slyšet Zdeněk Nejdl.

Ten pak ještě připomněl, že když před třinácti lety tehdejší vedení rakovnické radnice kupovalo nový služební vůz Škoda Superb první generace za zhruba šest set padesát tisíc korun, tehdejší opoziční zastupitel Miloslav Kubínek za KSČM pořízení vozidla kritizoval.

„Pan Kubínek mne tehdy pokáral a vedení města pořízení vozu strašně vyčítal. Nyní je v podobné situaci. Tenkrát jsem panu Kubínkovi na kritiku řekl, že máme na to, abychom nekupovali levné věci. Vůz sloužil třináct let a ještě slouží. Věřím, že nový automobil bude dobrý, že bude bezvadně vybavený a že bude sloužit městu. Každopádně o rozpočtové změně mohl jednat finanční výbor a i zastupitelstvo."

„Postup nebyl v rozporu s žádným vnitřním řádem," reagoval místostarosta města Miroslav Samaš (ANO).

„Zastupitelstvo odsouhlasilo celkový objem příjmů a celkový objem výdajů, rozpis rozpočtu prováděla rada města a rada města také schválila navýšení této položky. Myslím, že je to v pořádku," sdělila Lada Pidrmanová, vedoucí ekonomického odboru.

„Vycházel jsem z jednoduché záležitosti, a to že auto je již třináct let staré. Svěřujeme motorová vozidla k plnění služebních povinností, a o to více musíme dbát, aby vozidla byla spolehlivá po bezpečnostní stránce," reagoval Miloslav Kubínek (nyní ANO).