Nezaměstnanost je problém, který v současné době řeší 7,11 procent občanů. Zeptali jsme se statutárního zástupce úřadu práce v Rakovníku Alexandra Zajíce, jak to s tou nezaměstnaností vlastně je.

Jaká je v současné době nezaměstnanost?
Teď jde o to, jestli to chcete k něčemu porovnávat. K začátku roku 2007 a 2008 se zvětšila. V minulém měsíci byla nezaměstnanost 7,11 procenta. Můžu přiblížit, že tento měsíc bude na stejné úrovni a možná, že tam dojde k mírnému poklesu.

Jsou nezaměstnaní spíše studenti po maturitách nebo ta starší generace?
Studenti to rozhodně nejsou. Většinou jsou to lidé v té střední a vyšší věkové kategorii. Absolventi k nám nepospíchají. Chtějí si užít prázdniny a potom v září, pokud nenastupují na školu, tak se objeví na úřadu práce. Dříve to bylo jinak. Ten absolvent po skončení školy mohl od nás dostat podporu v nezaměstnanosti.

Kolik je dnes podpora?
Liší se to podle věku a podle výdělku v zaměstnání. Když je to do padesáti let, tak má nárok na pět měsíců podpory. Pokud je to padesát až pětapadesát let, tak je ta podpora na devět měsíců. Nad pětapadesát let může občan dostávat jedenáct měsíců podporu.

Jaký druh zaměstnání je nejvíce nabízený?
Právě že žádné. V souvislosti s krizí došlo k redukci míst u zaměstnavatelů. Takže nabídka volných míst je silně omezená. Zdaleka nedosahujeme počtu volných míst, jaký jsme měli třeba před rokem. Ta nabídka je, dá se říci, špatná. Ale ty toky uchazečů pořád jsou.

Pokud ztratím práci, jak bych se měla zachovat?
Můžete si vybrat. Buď úřad práce úplně vynecháte a budete se snažit zaměstnání najít sama, ale v tomto případě si musíte také sama zaplatit zdravotní pojištění. Nebo je druhá varianta, že nás požádáte o zprostředkování zaměstnání. Předložíte doklady, které vyžadujeme, to je občanský průkaz, potvrzení o výdělku, zápočtový list, důchodový list, doklad o vzdělání a pokud máte zdravotní omezení, tak nějaký doklad. To je důležité proto, abychom při výběru zaměstnání respektovali i tuto skutečnost. Tím, že přijdete do evidence a splnila jste odpracované hodiny, tak vám vypočítáme podporu v nezaměstnanosti a platíme za vás zdravotní pojištění.

Jak dlouho mohu být zaregistrována na úřadu práce?
Do nekonečna.

Není to tedy omezené?
Ne, není. Ale po vyčerpání té podpůrčí doby od nás nedostanete nic. Protože pokud jste v nějaké složité situaci, tak se musíte obrátit na sociální odbor a žádat o sociální dávky.

Lidé se mohou vzdělávat také rekvalifikačním kurzem. Co to vlastně je?
Je to vzdělávání našeho klienta, kde získá nové znalosti a dovednosti. My můžeme dělat rekvalifikační kurzy u akreditovaných středisek a tam se vydává doklad, který má celostátní platnost. Někdo byl kuchař, už ho to nebavilo a chce dělat sádrokartony. U nás požádá, a pokud mu v tom nebrání žádné zdravotní omezení, tak mi mu můžeme tento kurz zabezpečit. On nic neplatí a získá kvalifikaci. Bylo by dobře, kdyby v průběhu té kvalifikace nebo krátce po ní získal zaměstnání. Může se stát, že ten člověk se rekvalifikuje třeba dvakrát.

Je o rekvalifikační kurzy zvýšený zájem?
Je o to zájem. Jednak z toho důvodu, že má potom dobu rekvalifikace placenou. I když neměl nárok a nastupuje na rekvalifikaci, tak se mu vypočítá podpora v nezaměstnanosti.