Lyžařské kurzy, které pořádají školy na Rakovnicku, jsou skoro všechny plně obsazeny. Základní i střední školy pořádají pro své žáky lyžařské kurzy v ceně od dvou až do třech tisíc korun. Když se k ceně kurzu připočítají ostatní výdaje, vyjde rodiče týdenní kurz téměř na jednou tolik. Peníze na skipasy, půjčení lyží, kapesné a další. To vše zvýší celkovou částku na šest tisíc korun a více.

Některé školy půjčují svým žákům i potřebnou výbavu. Školy dětem nabízejí běžecké vybavení a někde dětem půjčují sjezdové lyže, výjimečně i snowboardy. Pro žáky 2. a 3. základní školy v Rakovníku existuje forma příspěvku na lyžařský kurz od rady rodičů. Možnost získání příspěvku se posuzuje individuálně a příspěvek je určen zejména pro děti ze sociálně slabších rodin. Ty si mohou zažádat o příspěvek od pětiset do jednoho tisíce korun.

„Zájem o lyžařské kurzy je rok od roku vyšší. Jako jediní v Rakovníku pořádáme lyžařské kurzy pro děti už od první třídy. Jezdíme na české hory a tím se snažíme kurzy zpřístupnit pro všechny žáky,” sdělil Karel Folber, ředitel 1. Základní školy Rakovník. Škola žákům na kurz nijak finančně nepřispívá, vše je v režii rodičů. První stupeň jezdí na pěti denní pobyty za částku kolem dvou tisíc korun, druhý stupeň jezdí na celý týden a rodiče to vyjde doprava, strava a ubytování na tři tisíce korun. „Každoročně pořádáme tři lyžařské kurzy,” dodal Folber.

Na 2. Základní škole pořádají lyžařské kurzy pouze pro žáky sedmých ročníků. „Kurzy jsou plně obsazené a každá třída jezdí zvlášť, ” sdělila Rakovnickému deníku Irena Fuksová, zástupkyně ředitele.

Na 3. Základní škole v Rakovníku se každoročně určuje počet kurzů podle počtu tříd sedmých ročníků. „V letošním roce máme čtyři sedmé třídy. Kurzu se vždy účastní všichni žáci dané třídy až s výjimkou jednotlivců z nejrůznějších důvodů,“ řekl Tomáš Pavlíček, zástupce ředitele 3. základní školy Rakovník. Termíny kurzů zahajují vždy začátkem ledna. Letos se ale kvůli vysokému počtu tříd jelo na hory v lednu a další třídy pojedou na začátku března.

Masarykova obchodní akademie v Rakovníku pořádá celkem dva lyžařské kurzy. Jeden na Boží dar a druhý do Italských alp. „Na zahraniční kurz se vypravili studenti na konci ledna. O oba kurzy je velký zájem, nejen ze strany žáků školy, ale i od bývalých absolventů naší školy, ti mají především zájem o druhý kurz do zahraničí,” vysvětlila Veronika Benešová, ředitelka Masarykovy obchodní akademie v Rakovníku.

Děti ze základní školy v Novém Strašecí jezdí na lyžařské kurzy na Benecko do Krkonoš. Škola tam pořádá zájezdy už patnáct let a vždy jsou s celým pobytem spokojeni. „Kurz je vždy od soboty do soboty. Lyžařské výcviky jsou určeny žákům osmých ročníků, “ uvedl ředitel Základní školy Nové Strašecí, Petr Chochola. Každoročně se škole podaří zaplnit celý autobus. V případě, že zbývají nějaká volná místa, doplní kurz žáci z vyšších nebo nižších ročníků.

Autor: Renáta Fryčová, Monika Michálková