Vánoční čas si v Novém Strašecí občané připomněli díky vánočním trhům, které pořádala místní základní škola. Lidé si mohli nakoupit spoustu vánočních výrobků, cukroví a dekorací z „dílničky“ samotných žáků. Všechny výrobky totiž vyráběly sami děti v hodinách výtvarné výchovy. Ovšem některé výtvory měly na svědomí také rodiče dětí.

Více nám sdělila organizátorka akce Lada Spieglová: „Vánoční i velikonoční trhy, které pořádáme, se staly tradicí asi před třemi lety. Žáci prodávají výrobky, které si vyrábí sami. Rok od roku s námi více spolupracují také rodiče. Dávají do tříd různé výrobky, které vyrobili doma. Dá se říci, že trhy – to je stmelení starých řemesel, ať už je to pletení košíků z pedigu, voskové svíčky nebo malování na hedvábí.“

Zájem dětí i veřejnosti je skutečně velký. Děti již od září vymýšlejí, co budou na vánočních trzích prodávat. Také veřejnost se zajímá o tradiční akci. „Ptají se nás dopředu. Kolikrát se mi stalo, že mě lidé zastavili a ptali se, kdy vánoční trhy budou, že si přijdou něco nakoupit. O tom svědčí i návštěvnost. Dnes ráno v devět hodin nebylo kam šlápnout, návštěvníků a nakupujících byla spousta,“ uvedla Spieglová.

Letos škola zkusila uspořádat vánoční trhy v období, kdy se na náměstí konají normální trhy. I to přispělo k větší návštěvnosti lidí. O výrobky je skutečně zájem, a tak není divu, že se málokdy stane, aby se zboží neprodalo. Pokud však nějaké výrobky zbydou, děti je rozdají, nebo si je nechají pro sebe.

A co žáci udělají s vydělanými penězi? Každá třída si s výdělkem hospodaří sama. Většina z nich si peníze ušetří až do devátého ročníku, a pak je použijí na vícedenní školní výlet.