„K pátku bylo posekáno minimum úrody. Žně se naplno rozjely v sobotu a v neděli,“ uvedl pro Rakovnický deník předseda Okresní agrární komory Rakovník Jaroslav Mikoláš. To co je už z poloviny posekáno je ječmen ozimý. Jeho výnosy ale zemědělce z Rakovnicka příliš netěší. „K pátku byla posekána polovina úrody ozimého ječmene. Tam je výnos výrazně nižší, než tomu bylo v loni,“ řekl Jaroslav Mikoláš. Zatím je výnos ječmene ozimého zhruba 4,5 tuny na 1 hektar.

Kombajny na polích sklízejí také pšenici. Té bylo zatím posekáno zhruba pět procent. „Pšenice se zatím sklidilo opravdu málo a zatím to s výnosem vypadá o trochu lépe, než při loňských žní,“ vysvětlil Jaroslav Mikoláš. Lepší výnosy, než v loni se také rýsují u řepky. Ale k pátku bylo posekáno teprve jedno procento z celého okresu, takže se zatím nedají letošní výnosy řepky přesně odhadnout. Zemědělci tipují, že by letošní sklizeň nemusela dopadnout tak špatně, jak tomu bylo například v minulém roce, který se dá v zemědělství označovat, jako jeden z nejhorších. „Myslím si, že letošní výnosy budou na dlouhodobém průměru,“ uvedl Jaroslav Mikoláš a dodal, že také celorepublikové výnosy by letos měly být lepší, než v loňském roce.

Letošní rozmary počasí negativně ovlivnily mimo ječmene také řepku. „Řepky jsou nižší, nemají tolik větví, ty jsou kratší a mají menší počet šešulí. Takže ten předpoklad úrody je už výrazně nižší,“ popsal situaci začátkem května Jaroslav Mikoláš. Koncem března panovaly ještě teploty pod bodem mrazu a ty se rovnou přehouply do letního počasí. Nejhorší situace pak byla v dubnu, kdy spadlo minimum srážek. Na Rakovnicku je situace o to horší, protože leží ve srážkovém stínu Krušných hor. V dubnu spadlo na Rakovnicku kolem deseti milimetrů srážek. To bylo podobné jako v roce 2003, což byl pro zemědělce nejhorší rok za posledních pětadvacet let.

„Do poloviny května jsme byli na devětapadesáti procentech dlouhodobého normálu. Až po 20. květnu začalo pršet a to až tak, že za posledních dvacet dní napršelo v Chrašťanech 190 mililitrů srážek a v Lišanech o 90 mililitrů méně,“ reagoval Jaroslav Mikoláš na letošní nepříznivé sucho, které dlouhodobě panovalo na našem území, a které vystřídaly prudké deště.

Na Polním dnu v Lišanech, který se konal začátkem června, prozradil Jaroslav Mikoláš účastníkům výnosy jejich firmy při loňské sklizni. V minulém roce byly výsledky sklizně velmi ovlivněny tropickými vedry. „U obilovin jsme měli nejhorší výsledek za posledních deset let. Řepka měla také nejhorší výsledek za deset let a mák byl nejhorší v celé historii,“ řekl Jaroslav Mikoláš. Všichni tak pevně doufají, že letošní sklizeň dopadne o poznání lépe.