Opuštěná místa ve městech a obcích, například hřbitovy, jsou stále častěji v obležení vandalů. Neničí se však jen samotné náhrobky, ale v místech hřbitova lidé často odhazují odpadky nebo lahve od alkoholu.

O posledním případu vandalismu jsme vás informovali ve včerejším vydání. Devětatřicetiletý muž z Rakovnicka oznámil, že neznámý vandal poničil mramorový náhrobek na hřbitově v Senomatech. Pachatel shodil krycí desku hrobu a tím došlo k uražení spodního náhrobku a poškrábání okrajů. Na soukromém hrobu tak vznikla škoda ve výši dvacet tisíc korun. K celému případu se vyjádřil také starosta obce Senomaty Tomáš Valer. „Osobně jsem viděl fotografie a možná, že to někdo povalil omylem. Druhá možnost je, že to byl opravdu nějaký vandal a v tom případě to musí vyřešit policie,“ uvedl starosta s tím, že v poslední době na hřbitově k žádnému vandalismu nedochází. Před několika lety obec řešila pouze krádeže na hřbitově.

S krádežemi na hřbitově má problémy i obec Pavlíkov. Lidé si stěžují, že jim občas někdo z hrobu ukradne květinu. S poničením náhrobků však obec zkušenosti nemá.

Také obec Lišany v poslední době trápí místní hřbitov. Kolem něj se totiž schází mládež a dělá zde nepořádek. „V okolí hřbitova se nám srocují mladí lidé a sjíždějí se tam auta. Nejhorší je, že vyhazují odpadky a dokonce lezou po hřbitovní zdi. S paní starostkou jsme s nimi absolvovali takovou diskuzi. A také jsme to oznámili policii,“ řekl místostarosta obce Lišany Pavel Pichrt. V poslední době se dá mluvit o tom, že se situace zklidnila. Ovšem mládež se zaměřuje také na autobusové zastávky. Zde se totiž často povalují lahve vodky a obec se pak musí postarat o úklid.

Vandalismus se také objevuje na rakovnickém hřbitově. Poslední případ se objevil v lednu letošního roku, kdy neznámý vandal povalil plot urnového háje, který následně poničil hrobová zařízení. Neznámý vandal nebyl dosud odhalen. Vzniklá škoda byla vyčíslena na patnáct tisíc korun.

Co se týká samotné péče o hřbitov, tak Rakovník o něj pečuje přímo královsky. „V rámci péče o hřbitov má město Rakovník uzavřenu smlouvu s Údržbou městských komunikací Rakovník. Částka za údržbu hřbitova se pohybuje každoročně okolo 765 tisíc korun. Poté za nejrůznější opravy bylo v loňském roce vynaloženo 71 tisíc korun,“ řekl mluvčí rakovnické radnice Jan Polák. V letošním roce je naplánována postupná oprava oplocení urnového háje.