„Jsou dlouhodobě v evidenci, mají nižší kvalifikaci a zdravotní omezení. Práce jim umožňuje znovu obnovit pracovní návyky a získat stálou práci,“ říká Lenka Bártová, vedoucí oddělení zprostředkování, evidence a podpory v nezaměstnanosti Úřadu práce v Rakovníku.

Na Rakovnicku je 111 pracovních míst v rámci VPP. Nejvíce uchazečů zaměstnávají města Rakovník a Jesenice, obce Kněževes, Pavlíkov, Kounov a Řevničov. Spolupráce obcí s úřadem práce je dobrá. Ony podají požadavek na úřad a ten jim podle možnosti vyhoví. O práci se zajímají hlavně lidé z obcí, kde je složitá dopravní infrastruktura a minimální nabídka pracovních příležitostí.

„V případě, že vybraný uchazeč odmítne nastoupit na VPP bez vážných důvodů, například zdravotních, úřad práce ho vyřadí z evidence na šest měsíců,“ konstatuje Lenka Bártová.

V Jesenici VPP v této chvíli vykonávají čtyři pracovníci. Mají pracovní dobu čtyřicet hodin týdně. Veřejnou službu město umožňuje až devíti lidem. Jsou to ti, kteří pobírají dávky hmotné nouze déle než půl roku. Musí odpracovat třicet hodin měsíčně, ale to je jen na jejich dobrovolnosti. Po odpracování se jim zvýší o 605 korun měsíčně. 

Dále je tu jeden pracovník jako preventista kriminality. Lidé tu nastupují v plné sezoně. Zrovna nyní někteří končí, proto město jedná s rakovnickým úřadem práce o zaměstnání dalších tří. Většinou pracují při údržbě zeleně. Sekají trávu, uklízejí černé skládky, případně vysazují zeleň.

„Určitě bychom jich zaměstnali více, práce je pořád dost, ale možnosti úřadu jsou omezené, protože lidí je málo a většinou mají nějaký, například zdravotní, handicap, takže nemohou dělat všechno. S jejich prací jsme vesměs spokojeni,“ popisuje starosta Jan Polák.

V Rakovníku letos pracuje deset osob při VPP a dva lidé v rámci veřejné služby v Údržbě městských komunikací Rakovník. „I díky jejich činnosti se nám daří zajišťovat údržbu veřejných prostranství ve větším rozsahu, než bychom byli schopni zajistit z rozpočtu města,“ řekla mluvčí radnice Alida Štulajterová.

Pracuje tu například Anna Poláková z Rakovníka se svými kolegyněmi. Většinou vykopávají plevel z chodníků po celém městě. „Jsme rády, že máme alespoň nějakou práci. Baví nás. Jsme na čerstvém vzduchu. Děláme za každého počasí,“ vysvětluje Anna Poláková.

Ve Mšeci na VPP pracují letos dva zaměstnanci. Smlouvu mají do konce roku. Většinou sekají trávu, nebo uklízejí obec. Někdy pomohou při pořádání kulturních akcí, ale to spíše výjimečně.

„Jejich práci využíváme rádi a využili bychom ji ještě více, ale někdy je problém sehnat spolehlivé zaměstnance. Letos tu pracují dva místní a s těmi jsme spokojeni,“ řekl starosta městyse Jiří Loskot.

Předem nastavená pravidla s pracovníky VPP mají v Chrášťanech, kde je využívají už řadu let. Letos tu pracují tři. „Dříve jsme tu nějaké problémy měli. Ale s takovými lidmi jsme se rozloučili. Teď je to v pořádku,“ řekla starostka Jana Tlapáková.

Podle ní je počet lidí optimální. Pracovníci tu kromě veřejné zeleně udržují pořádek, dělají drobné opravy, natírají lavičky a v zimě pracují při odklízení sněhu.

Více lidí by zaměstnali v Lužné. „Měli jsme jich pět až sedm. Teď tu pracují tři,“ informoval starosta Václav Kejla.

Naopak v Novém Strašecí žádní lidé takto nepracují. „V minulých letech jsme s nimi neměli dobré zkušenosti. Navíc, nezaměstnaných zde v tuto chvíli moc není,“ shrnul starosta města Karel Filip.