Oprášení projektové dokumentace na část tranzitu B1 – od Spravedlnosti, přes potok k Zátiší – vyjde radnici na dva miliony korun.

Plány

„Zatím sháníme zkušenosti, jakým způsobem postupovaly jiné radnice při podobných výkupech v těchto případech. Prioritní je pro nás dohoda s vlastníky pozemků o budoucím výkupu. Až poslední možností je vyvlastňování,“ řekl k tomu starosta města Zdeněk Nejdl. Odbor správy majetku již byl pověřen, aby vstoupil s vlastníky do jednání. Zároveň starosta všechny majitele pozemků vyzval, aby předkládali i sami své návrhy na řešení – směny pozemků apod.
Jedním z největších vlastníků dotčených pozemků pro výstavbu rakovnické tranzitu je Lubomír Lippert. Ten na posledním jednání zastupitelů deklaroval v této otázce vstřícnost.

„Veškeré mé dotčené pozemky, kromě jediného, jsem ochoten směnit,“ potvrdil svůj postoj Lippert. I radnice Lippertův postoj bere jako vstřícné gesto. Jedním dechem ale dodává, že při případných směnách by se mělo přihlížet i na bonitu směňovaných pozemků. V tomto bodě se liší postoj rakovnické vládní koalice od opozice z ČSSD.

„Pro urychlení výstavby by směny měly být prioritní,“ tvrdí opoziční lídr Marcel Chládek. Druhým nejbližším úkolem bude pro komisi a radniční odbory příprava projektové dokumentace (více viz tabulka). Část obchvatu B3 od Lišanské k Pražské ulici by podle předpokladů dokonce mohla být hotova do roku 2009. „Rádi bychom spojili naši část obchvatu s výstavbou krajské spojky Rakovníka s plánovanou rychlosilnicí R6 Praha – Karlovy Vary,“ popisoval další postup starosta. Pokud by se podařilo zrealizovat všechny potřebné výkupy a sehnat peníze z Evropské unie a od kraje, mohl by dokonce být celý tranzit dokončen v roce 2014. Nejdl ovšem připustil, že tento datum se může z objektivních příčin o tři roky prodloužit. V současnosti se cena celého obchvatu pohybuje kolem 650 milionů korun. Osmdesát procent, ale i více, může do akce vložit práce Evropská unie. Město by za své financovalo pouze výkupy pozemků a projekty. A co na to opozice?

„Je to reálný i když šibeniční termín,“ řekl k tomu Chládek.