VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obec Vrbici chtějí společně zachránit a zachovat její historickou podobu

Vrbice – Že je Vrbice vybydlenou obcí hrůzy, kde se od druhé světové války nic nezměnilo, jak informují některá média, už dávno není pravda. Ve vsi se díky aktivitě chalupářů i stálých obyvatel rozjíždí spolková činnost a společenský život. Lidé chtějí zachránit původní ráz obce i historické památky. Ale nic nejde naráz. Jejich záslužná práce se objevuje po kouskách. Proto také v roce 2014 vznikl spolek Zachraňme Vrbici.

10.11.2015
SDÍLEJ:

Část členů spolku Zachraňme VrbiciFoto: Deník/Šárka Hoblíková


Dva roky před tím si Hana Gottfriedová s rodinou koupila v obci chalupu: „Postupně jsme se tady seznamovali s lidmi a okolím. Zjistili jsme, že tu jsou většinou chalupáři, a že jediná společenská akce jsou čarodějnice. Při debatách se ukázalo, že většině lidí na obci záleží, chtěli by jí nějak pomoci, jenže nevědí jak."

Protože Hana Gottfriedová je profesí architektka a její partner také, tak se dohodli na založení spolku. Jeho členové si dali za cíl zachovat architektonický i krajinný ráz vesnice, aby zůstala nedotčená. Nyní má spolek asi dvacet členů. Přidali se nejen chalupáři, ale i místní. Další starousedlíci přicházejí na akce popovídat si.
Podle Gottfriedové je výhodou, i když některé budovy jsou v hrozném stavu, že architektura v obci zůstala jako celek a nikdo ji nenarušil žádnými radikálními stavebními zásahy, jako například výstavbou bytových domů.

„Jako spolek nemáme v podstatě žádné peníze, proto jsme se dohodli, že si nebudeme dávat žádné vzletné cíle, ale postupovat krok za krokem. První úkol je opravit kapličku ve Vrbici na návsi a druhou za obcí na rozhraní katastru Děkova a Vrbice," popisovala Hana Gottfriedová.

Spolek tedy nejprve vypracoval projekt, oslovil památkáře, dále starostu Ivana Fidese. Tím se podařilo získat polovinu potřebné částky, sto padesát tisíc korun. V tomto roce se podařilo opravit kapličku ve Vrbici kromě sochy. Ta přijde na řadu ve druhé fázi. Částečně se ještě opraví koruna té děkovské. Dále zastupitelé obce Hořovičky, kam Vrbice patří, přislíbili v příštím roce vyčlenit z rozpočtu druhou polovinu peněz na opravu kapliček, takže by se práce na nich měly dokončit.

Kromě opravy kapliček přikládají ruku k dílu i sami členové spolku Zachraňme Vrbici. Pořádají brigády na úklid obce nebo na čištění rybníka. Například na jaře uklízeli obec před čarodějnicemi, a aniž by chtěli, trefili se do akce Ukliďme Česko.

Spolek ale nemá v programu jen práci. Členové se snaží udržet nebo obnovit ve Vrbici tradice. Jde hlavně o to, aby se sešli. Každý rok se tu pálí čarodějnice, k tomu se přidalo letos poprvé posvícení okolo čtrnáctého září, kdy, jak historické prameny uvádějí, se v obci světil kostel. Oltář posvětil arcibiskup Bedřich Schwarzenberg, který se zasloužil o dokončení chrámu sv. Víta v Praze. Toto malé posvícení se tu slavilo do konce druhé světové války.

„Posvícení se letos odehrávalo v kostele. Připravili jsme tam výstavu historických fotografií. Jeden z našich členů vytvořil srovnávací nové fotografie, vyfotografovaně ze stejného pohledu jako ty historické. V jednu chvíli kostel zaplnilo snad sto lidí. Přišli i starousedlíci, takže jsme se dozvěděli i něco nového o historii," vyprávěla Hana Gottfriedová.

Dopátrat se něco z historie je v bývalých Sudetech hodně těžké. Dokumentů se dochovalo velmi málo i v muzeích. Spolek je v kontaktu s německým Kromachem.
Další akcí je Svatomartinské setkání členů spolku v neformálním duchu. Připadá už na tuto sobotu. Mladou odnoží spolku jsou děti. Každý rok si připraví divadelní představení: Pohádku po Vrbicku. Nastudují hru, kterou si vymyslí. Odehrají premiéru zároveň s derniérou o prázdninách. Konci prázdnin patří olympiáda s disciplínami chůze na chůdách nebo střelba ze vzduchovky. O Velikonocích se tu chodí společně koledovat. Pánové vyrážejí v neděli, omladina v pondělí.

Členové spolku Zachraňme Vrbici mají další plány i do budoucna.
„Samozřejmě bychom chtěli podniknout něco s kostelem Povýšení Svatého Kříže. Ale to je na delší debatu i mezi členy spolku. Ti mají na to různé názory, například jestli si kostel bezplatně pronajmout od církve. Převést ho bezplatně na obec zatím církev nechce.

„Asi před osmi lety se díky předminulému majiteli naší chalupy podařilo opravit na kostele střechu. Není zcela dotažená. Chybí nad sakristií a nejsou oplechované římsy. O dokončení v této chvíli jednáme s církví," podotkla Hana Gottfriedová.

Interiér stavby je hodně poničen. Je v něm torzo oltáře. Před několika lety se podařilo z kostela zachránit poslední lavici.
„Teď je kostel alespoň zamčený. Chceme zabezpečit okna, aby se do něj nedalo vlézt, a vůbec stavbu alespoň nějak zakonzervovat," plánovala Hana Gottfriedová.
Její rodinu přivedla do Vrbice touha po chalupě. Chtěli trávit víkendy společně někde venku. První nápad byl jižní Čechy, jenže tam je dlouhá cesta. Po nějakém čase objevili inzerát na prodej chalupy ve Vrbici, která je citlivě zrekonstruovaná.

„Oslovila nás chalupa i charakter obce. Je to krásné skryté místečko. Stačí jen odbočit z karlovarky," dodala Gottfriedová.

Autor: Šárka Hoblíková

10.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Lékař 25 000 Kč Lékaři bez atestace (kromě oborů praktického lékařství) Lékař/ka absolvent na internu. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 7. Poznámka: Požadavky: ukončené VŠ na LF., Místo výkonu práce: Masarykova nemocnice Rakovník, Kontakt: sekretariát ředitele, tel.: 313525270, e-mail: sekretariat@nemorako.cz. Pracoviště: Privamed healthia s.r.o. - masarykova nemocnice rakovník, Dukel. hrdinů, č.p. 200, 269 01 Rakovník 1. Informace: Tomáš Jedlička, . Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 12 200 Kč Pomocní dělníci ve výrobě Pomocný dělník ve výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 14000 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: Pracoviště: ANEXIA s.r.o., Rakovník, Požadavky: manuální zručnost, zodpovědnost, pečlivost a samostatnost, čistý trestní rejstřík, znalost ukrajinského nebo ruského jazyka, Kontakt: Ing. Petr Baťko, tel: 734 622 444, e-mail: info@iveba.cz. Pracoviště: Iveba s.r.o. - pracoviště anexia s.r.o., Lubenská, č.p. 1588, 269 01 Rakovník 1. Informace: Petr Baťko, . Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 12 400 Kč Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Skladník, manipulant. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12400 kč, mzda max. 14400 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Požadujeme manuální zručnost, zodpovědnost, pečlivost a samostatnost. Znalost ukrajinského nebo ruského jazyka výhodou., Kontakt: tel. 734622444 nebo e-mailem info@iveba.cz. Pracoviště: Iveba s.r.o. - pracoviště rakona, č.p. 402, Ottova, č.p. 402, 269 01 Rakovník 1. Informace: Petr Baťko, . Věda a výzkum - Věda a výzkum Chemičtí technici, chemici 35 000 Kč Chemičtí inženýři přístrojů, strojů a zařízení a specialisté v příbuzných oborech. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: znalost anglického jazyka slovem i písmem, velmi dobrou znalost práce na PC - technická kreativita, analytické schopnosti, schopnost pracovat s daty a informacemi, proaktivní přístup a otevřenost ke změnám v profesním růstu (ochotu se i nadále vzdělávat)., Nabízíme: podnikové stravování, podporu na ubytování, dovolenou v rámci zákona, příspěvek na dopravu atd., Způsob 1. kontaktu se zaměstnavatelem: e-mailem jitka.honzakova@ibs-sro.com. Pracoviště: Procter & gamble - rakona, s.r.o., Ottova, č.p. 402, 269 01 Rakovník 1. Informace: Jitka Honzáková, .

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rakovnická rodačka a spisovatelka Helena Tyburcová  předvedla v Knihkupectví  Mezi řádky svoji novou, v pořadí třetí knihu "Dokud jsme dva ".
25

Spisovatelka Helena Tyburcová představila novou knihu

Ilustrační foto.
10

Chřipka zabíjí stále více lidí. Lékaři radí očkování

Požár lyské Kovony a hromadná nehoda v tunelu: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 15. a 16. října 2018.

AKTUALIZOVÁNO

Rakovník: novým starostou se stane Luděk Štíbr

Rakovník - Dohodnuto, podepsáno. Po čtyřech letech končí v Rakovníku koalice ČSSD, hnutí ANO 2011 a KSČM. Na rakovnickou radnici se vrací ODS v čele s Luďkem Štíbrem a místostarostou Janem Šváchou z uskupení Společně pro Rakovník. Nová koalice čítá podporu čtrnácti zastupitelů z jednadvaceti možných. O podepsání dohody o podpoře mezi subjekty informoval Deník Luděk Štíbr.

Zahájení výstavy o legionářích provázela i práce v lazaretu

Nové Strašecí – Legendární strojní pušku neboli kulomet Maxim mohou nyní vedle řady dalších exponátů připomínajících éru první světové války, kdy se z prolité krve zrodily samostatné státy včetně toho našeho, obhlédnout zblízka návštěvníci novostrašeckého muzea. V rámci oslav stého výročí vzniku Československa je tam do 18. listopadu možno zhlédnout výstavu nazvanou Odkaz československých legií. Připomíná, jak se o vznik nového státu zasloužili muži bojující v řadách příslušníků legií.

Lidí bez práce je opět méně

Střední Čechy - Sešup, který v posledních měsících nabírá vývoj nezaměstnanosti ve středních Čechách, nadále mírně pokračuje, a to navzdory stanoviskům ekonomických expertů, kteří prostor pro další pokles nevidí. Úbytek nezaměstnaných sice není velký, ale mírné snižování nezaměstnanosti se zatím nezastavilo.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT