O sváteční atmosféru se postarala novostrašecká Modrá muzika. „V březnu tohoto roku jsme se rozhodovali, zda vůbec a jakým způsobem oslavy uspořádáme. Nakonec jsme je udělali sice skromnějším, ale myslím si, že o to srdečnějším způsobem. Jediné, co mě mrzí je, že nedorazily námi objednané pamětní mince. Objednali jsme je zavčas u jedné firmy sídlící na Liberecku a přestože jsem s nimi donedávna udržoval stálý kontakt, najednou se s nimi není možné žádným způsobem spojit. To je mi líto. Nevím, co se děje,“ konstatoval starosta.

Prostranství hřiště ozdobila vystavená hasičská technika. Pěknou dekorací byla například historická koňská stříkačka zapůjčená z Václav. O současných úspěších místního požárního družstva pohovořil jeho čestný starosta Josef Vorel. Program zakončila ukázka historického šermu.

„V historických pramenech se dále dozvíme, že život v Příčině nebyl nikdy lehký. Vezměte si například jen vpád švédských vojsk, které naši vísku vypálili a lidi zamordovali, poznamenala nás stejně jako jiné obce na okrese též první i druhá světová válka. Přesto ale Příčina žije dále. Někomu se daří dobře, jinému hůře, ale přesto jsme pyšní, že je naše obec slaví stejné výročí vzniku jako Karlův most,“ odlehčil v závěru Josef Kubička.