Také v 2. základní škole v Rakovníku úderem druhé hodiny odpolední přicházeli první voliči, někteří byli tak netrpěliví, že chtěli volit už o hodinu dřív. „Většinou lidé přijdou těsně před a od dvou do čtyř je lidí vždycky víc. Pak to opadne a k večer zase chodí. Jeden starší pán už tu stepoval kolem jedné hodiny,“ prozradil předseda volební komise Ivan Louda, který si za stůl se seznamem voličů sedl již poosmé.

Volební účast je podle něj podobná, jako u posledních prezidentských voleb. „Možná chodilo více mladých. Nejméně chodí při senátních či evropských volbách, komunálky jsou ale v průměru stejné z hlediska počtu i skladby voličů a u lidí jsou atraktivní. Většina lidí chodí volit už v pátek, odhaduji to zhruba na dvě třetiny,“ myslí si Louda.

Ve volební místnosti došlo i na vtipné momenty, když jedna paní hodila volební lístek místo do urny do koše. Svůj přehmat však brala s humorem. „Volím už desítky let, ale tohle se mi ještě nestalo,“ smála se.

A nejsou to zdaleka jediné perličky, které se na 2. základní škole udály. „Stává se, že sem lidí chodí se psem, což se nám nelíbí. Přitom ho mají nechat před místností, ale asi k němu mají silnou citovou vazbu. Jednou si u nás paní zapomněla hůl. Nebo se lidé ptají, zda máme všechno na nástěnce, většinou se jedná o stejné lidi,“ dodal předseda volební komise.

V Rakovníku dorazilo k volebním urnám během prvních dvou hodin 10,8 procent voličů, tedy 1361 voličů. Podle volebních komisařů budou výsledky voleb známé v sobotu v podvečer. Rozhodně to nebude kolem 17. hodiny jako například u parlamentních voleb.