Akce byla zahájena už v pondělí večer, kdy prošel průvod historických skupin městem, a celý večer zakončila ohňová show. V úterý začal program u Vysoké brány už v 9.30 hodin, kdy znovu prošel průvod historických skupin městem. Tentokrát se k nim však u rakovnické radnice přidal starosta města Pavel Jenšovský, který pak u Vysoké brány slavnostně otevřel město lidem. Projev měla také ředitelka Muzea T.G.M. Rakovník Magdalena Elznicová Mikesková, které celou akci pořádá. Po ní se ujal slova císař Rudolf II., který stejně jako v roce 1558 povýšil Rakovník na královské město.

Před Vysokou branou byl na celý den připraven pestrý program. Své vystoupení tu měla skupina historického tance, šermíři, kejklíři nebo středověká hudební kapela. V Brance se pak konal jarmark, na kterém se prodávali hrnečky, historické zbraně pro děti, polštáře z bylinek a spousta dobrého a voňavého jídla.

Široká veřejnost si mohla prohlédnou Rakovník z ochozu Vysoké brány. Ve vnitřních prostorech pak byly obrazy nebo rukodělná dílna pro děti. Před Pražskou bránou zase děti mohly shlédnout pohádky v podání loutkového divadla Před Branou Rakovník, svést se na starodávném kolotoči, nebo si zastřílet s rakovnickými lukostřelci.