Akce přilákala nejen zaryté nadšence, kteří do renovace pamětnických vozů investují svůj čas i peníze, ale i spoustu lidí, jimž učarovala historie zámořského automobilového průmyslu a jeho produkty – přičemž skutečně šlo o fanoušky všeho věku.

Veterány, o nichž i o společně strávených chvílích majitelé vyprávějí s velkým zanícením, mohli návštěvníci obdivovat nejen při statických ukázkách na výstavce vozidel účastníků srazu. Připravena byla třeba i ukázka záchranné akce při simulované autonehodě s výjezdem ambulance Cadillac Hearse z roku 1962.

Nechyběly však ani nabídky speciálně pro děti, které sice uchvátí neobvyklé tvary, zvuk motorů, a dokonce i zavazadlový prostor přeměněný na bar – nicméně třeba o počty válců nebo například o postup při restaurování chromovaných prvků se už většinou příliš intenzivně nezajímají. Byť tatínkové se zrovna na tohle vyptávají. Akci doplnila i muzika; rock´n´roll hraný naživo.

Vyvrcholením odpoledního programu se stala vyjížďka účastníků do Roztok (u Křivoklátu) na zámek Leontýn; klasicistní stavbu, kde funguje domov pro osoby se zdravotním postižením. Vyjížďka křivoklátským krajem vedla z Lužné přes Rakovník, Městečko a Křivoklát, takže pohled na vozy účastníků srazu si užili i obyvatelé širšího regionu.

Jízdu kolony vedené organizátory ve zlatém Chevroletu Malibu sice zkomplikovalo dopravní omezení v Křivoklátě, kde je kvůli výkopům pro opravy inženýrských sítí provoz řízen semaforem – to však nebylo překvapení a počítalo se s tím dopředu: alespoň bude víc času na pohodlné zaparkování v zámecké zahradě…

Příznivci amerických aut se nyní v létě mohou vypravit do Lužné téměř kdykoli. Tamní muzeum v areálu někdejší pily, které ve čtyřech halách a venkovních expozicích představuje na devět desítek historických aut původem z USA, má v červenci a v srpnu otevřeno od úterý do neděle vždy mezi 10. a 17. hodinou.

K vidění jsou zejména typické „káry“ z 50. až 70. let 20. století, ale i tahače kamionů – pardon, trucky; jiné slovo sem nepatří – a dále pick-upy, hasičská auta nebo třeba školní autobus i s dětským koutkem. Nechybí ani stylové bistro Bar59.

Za obzvlášť unikátní auta muzeum označuje kabriolet Buick Roadmaster Skylark z roku 1953 známý z filmu Rainman (přímo tento vůz v roce 2018 v rámci Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech přivezl režiséra Barryho Levinsona až na červený koberec) či cadillac z roku 1947, který, jak je potvrzeno v technickém průkazu, původně jezdil v padesátých letech minulého století ve službách Ústředního výboru Komunistické strany Československa.

Ještě letos muzeum chystá dva další srazy. Na 13. srpna se připravuje US Racket Trucks, setkání amerických tahačů, ale i odtahovek, užitkových pick-upů, hasičských aut nebo sanitek. Na 17. září pak Ploutvobraní – sraz typických amerických veteránů a amerik.