Podle slov předsedy středočeské agrární komory Jaroslava Mikoláše, který se akce v Rakovníku zúčastnil, zemědělci, které komora České republiky sdružuje, vyrábějí až 90 procent vepřového a drůbežího masa a představují zhruba 80 procent živočišné výroby mléka. „Mluvíme tedy o významném zastoupení v českém zemědělství. Ale problém je v tom, že se s námi nikdo nebaví o nových úpravách plánu. Ten se tvořil asi rok a půl a došlo se k určitým kompromisům. Jenže nová vláda přišla s tím, že vše nyní bude měnit. Kontaktovali jsme tedy premiéra a ministerstvo. Bohužel problém je ten, že se s námi nikdo nebaví,“ říká středočeský předseda.

Mikoláš upozorňuje především na takzvanou redistributivní platbu. „V tomto případě se zvýhodní prvních 150 hektarů, což je v podstatě podpora malých zemědělců. Jde o takový kompromis, kdy se rozhodlo, že Evropská unie doporučuje 10 procent. Například Polsko má 11,6 a Německo 12. Jenže vláda chce zvýšit redistributivní platbu nebo platbu na první hektary podniku z původně plánovaných 10 procent na 23 procent,“ vysvětluje předseda.

To podle něj znamená, že by mohl být vytvořen tlak na zvyšování nájmu či odebírání půdy nájemcům bez rozdílu velikosti. „Je tu nebezpečí, že tento krok dopadne i na ty malé zemědělce, protože neznám zemědělce, kteří by hospodařili pouze na vlastních pozemcích,“ uvažuje Mikoláš.

Hrozí omezení produkce v českém zemědělství, které by mohlo mít za následek dramatické zdražení potravin. „Z tohoto důvodu se bojíme, že všichni přijdeme o hektary a tím se sníží počet pěstovaných plodin. Myslím si, že nejhorší situace by mohla nastat u takzvaných citlivých komodit, které jsou nejvíce náročné na lidskou práci. Jde například o ovce, zeleninu, cukrovou řepu či chmel. Obáváme se tedy, že pokud to bude takto nerovnoměrně nastavené, pocítíme to všichni včetně spotřebitelů. Sníží se produkce našich potravin, které přitom umíme dělat velmi kvalitně,“ říká předseda s tím, že účelem spanilé jízdy nebylo strašit lidi.

„Chceme, aby si politici uvědomili, že potřebují jednat s námi, aby se nastavily takové podmínky, jaké jsou ve zbytku Evropy. Nevidím důvod, proč bychom to měli mít horší než Němci či Poláci, kteří jsou v zemědělství naši největší konkurenti,“ uzavírá Jaroslav Mikoláš s tím, že nevylučuje, že v budoucnu by mohli přijít další protestní akce.