„Máme určitě větší náklady už jen kvůli tomu, že stříkáme ulice, abychom udělali příjemnější vzduch pro lidi. Samozřejmě i zalévání zeleně nás stojí větší prostředky,“ potvrdil starosta Rakovníka Pavel Jenšovský.

Starosta Jesenice Jan Polák uvedl, že náklady na údržbu zeleně se ve městě nezvýšily, i když zalévání je pochopitelně náročnější. „Trávníky nerostou, žloutnou, takže se víceméně ani moc neseká. Co se týká čerstvě zasazených stromů, zaléváme je ze zdrojů, které máme. Starší stromy nezaléváme, protože většinou problém nemají. Ale sucho je opravdu velké a s výjimkou dvou dnů u nás vůbec nezapršelo,“ podotkl jesenický starosta.

Velkými suchy trpí i fotbalová hřiště, jako třeba v Městečku, kde bývá trávník Ohnivců zaléván z místní studny, která je napájena z Rakovnického potoka. „Sucho je na trávníku strašně znát. Zrovna na tréninku jsme konstatovali, jak je tráva částečně spálená, ale těžko se s tím může něco dělat. Čekáme na déšť jako na smilování,“ přiznal trenér Ohnivců Stanislav Jansa, který nespatřuje přílišnou výhodu ani z blízkosti vodního toku. „Sice jsme u potoka, přesto hřiště není přirozeně vlhké, jako třeba v Pustovětech, které jsou na tom podle mě mnohem lépe. Je to katastrofa,“ posteskl si.

Rakovnický deník zjišťoval také hladinu Berounky a jejich přítoků, když především Rakovnický potok sucho pociťuje citelně. Jsem v Rakovníku sedmdesát let, ale tohle jsem ještě nezažil. Možná bylo takové sucho, když jsem byl dítě, ale v posledních padesáti letech určitě ne. Vždyť přes Rakovnický potok se dá v klidu přejít, to nikdy nebývalo a ještě to nějakou dobu potrvá,“ kroutil hlavou muž v důchodovém věku.

To pokles hladiny řeky Berounky tak patrný není, což potvrdili i kempaři z Višňové, i když voda je o poznání teplejší. „Sice si nepamatuji, že by sucho trvalo takhle dlouho, ale zase o tolik vody méně není. Hladina Berounky hodně kolísá, třeba minulý týden byly kamínky na břehu zalité, pak to zase kleslo. Záleží také, kolik vody upustí. Voda je krásně teplá, zato tráva je suchá,“ sdělila jedna z návštěvnic kempu Petra Melenová.

Také podle Zdeňka Vencovského není pokles hladiny Berounky nijak markantní. „Sucho jsem sice takové nezažil, ale Berounka je pořád stejná. Trošičku je to znát, je asi o patnáct centimetrů vody méně, ale Berounka teče, i když nic jiného neteče, a to díky jezům. Sice jsem toho bál, ale teče to, dají se i sjíždět některé jezy,“ povšiml si Zdeněk Vencovský z Havlíčkova Brodu. Provozovatel kempu Višňová D. Čížek si myslí, že voda příliš nepoklesla díky upuštění vodní nádrže Hracholusky. „Zaslechl jsem, že rybáři nechali upouštět Hracholusky, aby nechcípali ryby. Takže pokles je asi jen o třicet čísel,“ sdělil Čížek.

Úbytek vody je naopak znát na vodní nádrži Klíčava na pomezí Kladenska a Rakovnicka, která zásobuje okolí pitnou vodou. Hladina vody neustále klesá zhruba o dva centimetry denně. „Tendence je taková, že přitéká daleko méně vody, než je průměr. Přítoky do nádrže dáváme úplně na minimum a zaklesáváme hladinu. Ale že by byly ohroženy dodávky vody do úpravny, to zatím ne. Trend posledních třech let, co se týká srážek, není dobrý, ale s devadesátými lety se to nedá zatím srovnat,“ uvedl Jiří Kos, hrázný nádrže Klíčava.