Vydala jsem se na rakovnické gymnázium za čtrnáctiletou Aničkou Voříškovou, které se povedl obrovský úspěch: vyhrála mezinárodní soutěž E–Skillis week.

Anička kvapně odkládá svačinu, kterou kvůli mé návštěvě ani nestihne dojíst a běží za mnou ven ze třídy, aby mě i čtenáře Rakovnického deníku seznámila s tím, zač vlastně cenu získala.

Takže Aničko, povídej…
Do soutěže jsem byla přihlášena s mojí webovou stránkou folmici.cz, jako loňská vítězka soutěže Junior internet. Konkrétně jsme byla přihlášena do kategorie s názvem Digitální dovednosti ženy. Stránku vytvářím zhruba od října loňského roku.

Pokud vím, na toto téma jsme už jednou spolu dělali rozhovor, předcházel této stránce blog?
Ano, ten s úspěchem fungoval asi tak rok a půl a s ním jsem právě vyhrála soutěž Junior internet. Po vítězství v soutěži Junior internet jsme se s mamkou rozhodly, že stránky přesměrujeme na naši vlastní adresu. Zkrátka, že už nebudou fungovat pod redakčním systémem blogu cz. To se nám podařilo uskutečnit za pomoci Honzy Brabce, který chodí do septimy na tomto gymnáziu. Právě on nám stránky naprogramoval. A tak jsme v říjnu loňského roku rozběhly stránky na nové adrese.

Popiš mi, alespoň stručně, tvůj web a Folmíky…
Na stránkách je komiks o třech hlavních postavách. Od komiksu se pak odvíjí další dění na stránkách. Folmíci jsou dva kluci a jedna holka, kteří chodí do šesté třídy. Mají super schopnosti a zažívají různá dobrodružství. Jsou pojmenováni podle francouzského slova follement čili bláznivě. Nechybí tam klub pro fanoušky, do kterého se děti registrují, hra, soutěže, forum, ve kterém si mohou spolu povídat. Na stránky pravidelně přidávám nové komiksové příběhy, soutěže. Vytváříme pro děti počítačové hry. Musím říci, že děti se velice rády zúčastňují soutěží. Poslední dobou se je snažím dělat o skutečné ceny. Jednou se například soutěžilo o přívěšek na klíče. Ceny buď kupuji nebo vyrábím. Nejaktuálnější je soutěž o originální obrázek s Folmíky, který bude věnován členovi klubu, který v soutěži vyhraje. Do klubu se mohou děti zaregistrovat bezplatně.

Kolik má fan klub členů?
Okolo tří stovek. Z toho aktivní je tak třetina. To jsou lidé, kteří tam chodí opravdu často.

Čemu jinému se ještě ve svém volném čase věnuješ?
Tohle je můj největší koníček, který mi zabírá hodně času. Moje největší hobby je kreslení. To mohu využít právě při práci na Folmících. Také chodím na dramaťák a na biologický kroužek.

Co konkrétně jsi vyhrála a kde sis cenu převzala?
Vyhrála jsem finanční odměnu a diplom. Pro cenu jsem si letěla spolu s mámou do belgického Bruselu. Setkání se konalo v centru Bruselu, v novodobé, velké stavbě s názvem The Square Conference Centre. Byly jsme tam od čtvrtka minulého týdne dosoboty. Pro všechny účastníky byl připraven celodenní program, který započal vyhlášením výsledků soutěže. Bylo celkem šest kategorií. V mé kategorii jsme byly nominovány dvě. Já a ta dívka ze Švédska jsme do poslední chvíle nevěděly, která z nás cenu vyhraje a která bude druhá. Pak následovaly zajímavé přednášky, workshopy. Součástí našeho workshopu byla i prezentace mého webu v angličtině. Zvládla jsem ji, ale nedali nám dopředu vědět, že ji budeme mít. Byla jsem tedy dost překvapená. Pustila jsem tedy stránky a ukazovala všem přihlížejícím asi pět minut, co všechno na nich mohou nalézt. Byla to moc pěkná zkušenost. Moc se mi tam líbilo a ocenění mě motivuje v tom, abych ve Folmíkách pokračovala. Těší mě ale také, když vidím jak mají děti o mé stránky zájem, jak na nich diskutují a předkládají své nápady. Třeba si přály, aby měly zřízenu poštu, a tak jsme jim zřídily poštu. O Folmíky, jak jsme vypozorovala, mají zájem děti z celé republiky, dokonce i ze Slovenska.