VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odcházení z tohoto světa by mělo být důstojné a hlavně doma mezi svými

Rakovník – Důstojně, v klidu, mezi svými blízkými, tak by si přál odejít z tohoto světa každý z nás. S tím, jak naše populace stárne, bude tato otázka stále aktuálnější.

26.5.2013
SDÍLEJ:

Ředitel rakovnické pobočky Martin Tichý, ředitelka hospice Knížete Václava Lucia Velesová a Lubomír KnížeFoto: Deník/Šárka Hoblíková

 Stále více lidí bude na konci života potřebovat odpovídající péči. Právě takovou zajišťuje hospicová péče, u nás poměrně mladá disciplína. Poskytuje péči o nevyléčitelně nemocné a umírající. Umožňuje prožít pacientovi poslední etapu svého života co nejkvalitněji, nejlépe ve svém domácím prostředí. Zbavuje ho všech bolestí a tím pacient odchází z tohoto světa vyrovnaný. Pomáhá také blízkým smířit se a vyrovnat s těžkou a smutnou realitou. Může být domácí nebo lůžková.

Historie
Historie hospicové péče začíná už ve středověku, i když tehdy měla trochu jiný charakter. První moderní lůžkový hospic byl založený v Anglii v šedesátých letech. U nás do roku osmdesát devět nic takového nebylo. Lidé umírali většinou sami v nemocnicích vytrženi z domácího prostředí. Smrt se stala jakýmsi tabu. Dnes hlavně domácí hospicová péče vrací pacienty zpátky domů.

První lůžkový hospic byl u nás otevřený v roce devadesát pět v Červeném Kostelci. Nyní je tu čtyři sta padesát lůžek v šestnácti hospicích. Podle normy ve vyspělém světě (5 lůžek na 100 tisíc obyvatel) by u nás mělo být pět set dvacet lůžek. Tato zařízení nezakládají státní instituce, ale většinou různé skupiny nadšenců, kteří chtějí současnou situaci zlepšit.

Nyní chybí lůžkový hospic v Libereckém a Karlovarském kraji. Ve Středočeském by měl být ještě jeden. Zatím je v Čerčanech s kapacitou třiceti lůžek. Domácí hospicovou péči poskytuje pouze deset subjektů.

Domácí péče
Domácí péče je ve světě základem všech hospiců. „Lidé si přejí umírat doma, bohužel u nás k tomu nejsou vhodné ekonomické podmínky. Domácí hospicová péče nebyla donedávna hrazena zdravotními pojišťovnami. Nyní se s novelou zákona o zdravotní péči situace zlepšila. Dále tu nejsou podmínky přímo v rodinách.

Poskytovatelé mají podmínku, že při při domácí hospicové péči musí být s pacientem stále někdo z rodiny doma," uvedl Lubomír Kníže, předseda správní rady společnosti.

To bohužel nejsou rodiny schopny v současné době zajistit. Jsou většinou ekonomicky činní a nemohou zůstat několik měsíců s pacientem doma. Podle Lubomíra Knížete je v české společnosti smrt stále tabu. Blízcí se často nemohou smířit s tím, že pacient je nevyléčitelně nemocný i když jim to potvrdil lékař, a přicházejí pozdě. Pak už není čas na to, aby člověk odcházel vyrovnaný a bez bolesti.
„Berou hospicovou péči jako konečnou. Při tom by měli reálně zvážit, že situace je opravdu taková, jak jim to odborný lékař řekl. On jim říká realitu. Blízcí by se měli podle toho zařídit, protože, když to neudělají, ubližují hlavně pacientovi," doplnil Kníže.

Dvacet čtyři hodin
Hospicová péče o pacienty začíná tam, kde už opravdu nelze léčit. Určit hranici je velice obtížné a většinou to je na ošetřujícím lékaři. Po takzvaném zaléčení, zbavuje pacienty nejen fyzické, ale i psychické, bolesti. Poskytuje psychosociální i spirituální péči.

„Často pacienti na někoho čekají, chtějí se s někým smířit. Když pak za ním přijde, popovídají si, pacient v klidu umírá," přibližoval zkušenosti Lubomír Kníže.

Domácí hospicová péče se poskytuje dvacet čtyři hodin denně. Neznamená to, že u pacienta je stále zdravotní sestra. Poskytovatel je trvale k dispozici. S nemocným musí být právě proto pořád někdo doma, aby sledoval jeho zdravotní stav. Tím se také splní další podmínka hospicové péče, pacient neodchází z tohoto světa osamocen. Pokud již nelze domácí péči zvládnout, volí se lůžkový hospic. tady je lékař, ošetřující personál dvacet čtyři hodin denně. Případně sem dochází psycholog.

Rakovnicko
Hospicovou péči mohou nyní využít i lidé na Rakovnicku. Domácí péči nabízí Hospic knížete Václava se sídlem v Kladně. Pečuje o nemocné z Kladenska a jeho okolí. Proto jeho služby mohou využívat i lidé na Rakovnicku. Jeden z prvních pacientů byl z Rakovnicka. Proto se také společnost rozhodla rozšířit službu na Rakovnicko.

Vedle onkologicky nemocných pacientů, kteří tvoří devadesát procent, se hospic chce postupně zaměřit i na pacienty s Alzheimerovou chorobou.
Je to charitativní obecně prospěšná společnost. Pomáhá tedy i lidem, kteří si takovou péči nemohou zaplatit.

Jak hospic péči zajišťuje, přiblížila ředitelka společnosti Lucia Velesová: „Nyní má hospic osm kvalifikovaných zdravotních sester a vedoucího lékaře. Ten poskytuje konzultace na telefonu i dojíždí za pacienty. Dále je k dispozici paní v oblasti sociální a psychoterapeutické a jeden sociální pracovník."
Na Rakovnicku s hospicem spolupracuje jedna zdravotní sestra. V současné době tu je jedna pacientka.
„Nepečujeme o staré pacienty, jen opravdu o ty nevyléčitelně nemocné a umírající. O staré pacienty se může postarat pečovatelská služba, kde není potřeba zdravotní sestry. Nechceme být této službě konkurencí," upřesnila ředitelka Lucia Velesová. „Pokud někdo potřebuje pomoc, či radu, může se na nás obrátit," dodala ještě Velesová.

Hospic přijímá i pacienty bez doporučení lékaře, ale kvůli hrazení péče pojišťovnou, doporučení potřebuje. Při zhoršení zdravotního stavu, má nemocný nárok na pobyt v nemocnici.

Autor: Šárka Hoblíková

26.5.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 21 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Skladník/skladnice. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Požadujeme: spolehlivost, fyzickou zdatnost (manipulace s těžkými krabicemi)., Nabízíme: školení a papíry na VZV, příspěvek na obědy, 25 dní dovolené., Kontakt: e-mailem jitka.hubackova@mk-rako.cz. Pracoviště: Mk, s.r.o. - pracoviště, Luženská, č.p. 2674, 269 01 Rakovník 1. Informace: Jitka Hubáčková, +420 739 488 958.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 12 200 Kč

Dělníci v oblasti výstavby budov Přípravné a dokončovací stavební práce. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: Čistý trestní rejstřík., Kontakt: tel. 777038145 (čtvrtek 11:00-13:00 hod.). Pracoviště: Podsnižnyk s.r.o. - stavební podnik, Lubenská, č.p. 2013, 269 01 Rakovník 1. Informace: Šeiner, +420 777 038 145.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 20 500 Kč

Obsluha strojů a zařízení, montéři operátor ve výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 20500 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 27. Poznámka: Místo výkonu práce: Rakovník, Možno pracovat i ve třísměnném provozu., Náplň práce: jednoduchá práce ve výrobě, obsluha poloautomatických strojů., Požadujeme: trestní bezúhonnost, fyzickou zdatnost., Zaměstnanecké výhody: občerstvení na pracovišti, závodní stravování, Nabízíme: HPP na půl roku, příplatky v nadstandartní výši, bonus za kvalitu ve třísměnném provozu, možnost přestupu do kmenového stavu firmy, závodní stravování, dotovaná doprava z Podbořan - Očihova - Strojetic - Hořoviček - Hořesedel., Kontakt: Kateřina Najmannová nebo osobně na pobočce INDEX NOSLUŠ, Kuštova 313, Rakovník. Pracoviště: Index nosluš s.r.o. - pracoviště rakovník, kuštova 2530, Kuštova, č.p. 2530, 269 01 Rakovník 1. Informace: Kateřina Najmannová, +420 778 523 739.

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 20 000 Kč

Zámečníci strojů Zámečník, svářeč. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Lubná u Rakovníka, Kovovýroba Jindřich Pergler je velice dobře zavedenou společností s historií od roku 1989., Hledáme zámečníka, který se nebojí improvizovat, se sklonem k samostatné práci. , Náplň práce je nestereotypní, nejedná se o sériovou výrobu, v náplni práce převažují zakázkové práce v sídle společnosti., Svým zaměstnancům nabízíme výborné pracovní zázemí, flexibilní pracovní dobu s prozaměstaneckým přístupem (jedná se jen a pouze o domluvu mezi zaměstancem a majitelem společnosti Jindřichem Perglerem). , Zaměstnanecké výhody: pracovní poměr na dobu neurčitou, neustálá sebevzdělání a rozvoje v rámci společnosti, pravidelný plat, letní a vánoční mzdové bonusy., Kontakt: Ing. Marcel Perger 777708070, e-mail: marcel.pergler@pinie.cz nebo osobně na provozovně.. Pracoviště: Jindřich pergler, 270 36 Lubná u Rakovníka. Informace: Marcel Pergler, +420 777 708 071.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 20. července 2018

Nepoučitelný pražský taxikář a suverénní sedmiletá heligonkářka: videa dne

Jako první se na start postavili dospělí s dětmi.
103

V pátek odstartovalo Rakovnické cyklování

Venkovnímu koupání přeje nejen počasí, ale i kvalita vody

Střední Čechy – Sezona je obzvlášť příznivá. Koupání je většinou stále možné bez jakýchkoli omezení. Kvalitu vody ve sledovaných lokalitách hodnotí středočeští hygienici většinou nejpříznivějším stupněm 1, případně 2 kvůli menší průhlednosti. Trojka označující zhoršenou jakost vody zůstává kvůli výskytu sinic pouze písníku v Bakově nad Jizerou na Mladoboleslavsku. Zde se citlivějším jedincům doporučuje použít po koupání sprchy, které jsou v zázemí k dispozici.

Spalničky nedávají pokoj, onemocněl mladistvý

Střední Čechy – Onemocnění spalničkami ve středních Čechách stále nedalo pokoj. Po dvou nadějných týdnech, kdy pacienti nepřibývali, v pátek hygienici ohlásili další nový potvrzený výskyt onemocnění. Jde o mladistvého, který byl hospitalizován na infekčním oddělení.

AKTUALIZOVÁNO

Ředitel středočeské záchranky složil funkci. Aby byl klid

Střední Čechy – Odcházím, i když jsem nevinen – je ale třeba, aby středočeští záchranáři měli klid na svou práci. Tak lze shrnout postoj dlouholetého ředitele Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje Martina Houdka, který v pátek rezignoval na svou funkci.

Záchranáři umějí poradit, jak se lze léčit doma

Střední Čechy – Zajistit okamžitou pomoc kvalifikovaných zdravotníků – ale také poradit, jak postupovat v případě, že zdravotní obtíže nejsou tak závažné, aby byl potřebný okamžitý výjezd sanitky. Obojí dokážou operátoři středočeských záchranářů.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT