Místnosti obecních úřadů, škol, školek, hasičáren, nemocnicí a další se přizpůsobují prezidentským volbám jak ve městech, tak v malých obcích. Přípravy volebních uren, plent, stolů a místa pro členy komise už jsou téměř připravené.

Volit budou také vězni z Oráčova, a to už dnes ve vymezeném čase. Podle mluvčí věznice Kateřiny Hůlové je o volby zájem.

„Momentálně zde máme 577 oprávněných voličů, z toho se k volbám zapsalo 397 vězňů, což je 69 procentní účast,” sdělila mluvčí Kateřina Hůlová. Vězni budou smět volit pouze v pátek od 16.15 hodin. „V pátek přijede do věznice volební komise z Oráčova i se starostou obce,” doplnila informace Kateřina Hůlová.

I v Rakovníku se bude volit v budovách škol a školek, provozu se to však nedotkne. „Provoz mateřských školek a škol v době konání voleb se nijak nenaruší,” vysvětlil Jiří Cafourek, mluvčí Rakovnické radnice. V dalších obcích na Rakovnicku mají volební místnosti umístěné obdobně. „Občané u nás v Zavidově budou volit v mateřské školce, jako vždy,” sdělil Bohumír Jankovský, starosta obce Zavidov. „Na Příčině je pro voliče vyhrazena volební místnost v budově obecního úřadu,” uvedla Monika Kubičkové, starostka obce Příčina.

Občerstvení pro volební komisi v Zavidově připraví v kuchyni mateřské školky, v jiných obcích bude občerstvení dovezeno, jako například v obci Příčina. V Lubné se členové volební komise budou stravovat v místním hostinci.

Volební místnosti se uzavřou v pátek v 22 hodin a opět se otevřou v sobotu v 8 hodin do 14 hodin odpoledne. Poté začne sčítání hlasů. Pokud ani jeden z devíti kandidátů nedosáhne procent hlasů, bude se konat druhé kolo voleb, a to o dva týdny později ve dnech 26 – 27. ledna.

Předsedové a zapisovatelé volebních komisí si tento rok přilepší několik sto korun. Do posud předsedové okreskových komisí měli pouze 1600 korun a zapisovatelé 1500. Na rok 2018 se po devíti letech rozhodlo o přidání rovných 500 korun. Ostatní členové komise přidáno nedostanou.