Ten z pohledu občanských demokratů vrší jednu chybu na druhou (přičemž zdaleka nejde jen o úporné odmítání zákona i soudních rozhodnutí v případě proplácení regulačních poplatků ve zdravotnictví), organizuje čistky na krajském úřadě i v organizacích kraje – a svým vystupováním navíc dělá Středočeskému kraji ostudu. Sociální demokraté mají názor přesně opačný. Alespoň to platí pro vedení středočeské ČSSD – krajský výkonný výbor hejtmanu Rathovi a jednobarevné krajské vládě vyjádřil svou podporu. Současně nynější vedení kraje pochválil, že důsledně plní programové prohlášení a závazky sociální demokracie vůči voličům. „O našich krocích rozhodli voliči, kterým se zodpovídáme,“ zdůraznil předseda středočeské ČSSD Richard Dolejš. „Chápu, že se to ODS nelíbí, ale to je asi tak všechno, co s tím může dělat,“ dodal.
Jednání občanských demokratů není podle špiček středočeské ČSSD ničím jiným než čistě účelovým předvolebním gestem bez naděje na úspěch.

„Tuto iniciativu ODS považuji za směšnou. Jejich argumenty jsou mimo realitu. Domnívám se, že na zastupitele ODS neblaze působí současná tropická vedra,“ nebral si Dolejš servítky a zopakoval tradiční argument středočeské levice: občanští demokraté jsou nespokojeni, protože se podařilo zabránit privatizaci velkých nemocnic a tunelování krajských financí. Naopak občanští demokraté viní se zacházením s penězi, které se blíží tunelování, současnou krajskou vládu.