Robert Franče chtěl být hasič, ale stal se žhářem.
„Najednou do mě vstoupil někdo jiný, já zapálil sirku a hodil ji do rolí papíru,“ popisoval soudci své činy žhář ze Sýkořice.
Obdiv
Hasiče prý obdivoval už od útlého dětství. Od deseti byl členem požárnického kroužku, ale stát se profesionálním hasičem se mu nepodařilo. Když se prý na místo ptal, měli plný stav.
Už v průběhu roku 2003 byl odsouzen za šíření poplašné zprávy ke 180 hodinám veřejně prospěšných prací. Na lince 158 tehdy hrozil výbuchem bomby na návsi ve Zbečně. Zavolal z hospody z mobilu, že se tak stane před půlnocí.
Některé z ohňů, které měl Robert později na svědomí, dokonce pomáhal aktivně hasit. Poprvé prý dokonce běžel v noci budit velitele místních hasičů.
Oheň
Z požáru se například kochal v říjnu roku 2003, kdy v průjezdu restaurace U Tatíčků ve Zbečně povolil matici propan butanové lahve a zapálil plyn.
Jen zázrakem tehdy budova nevylétla do povětří. „Udělal jsem to večer, když jsem se vracel z hospody,“ popsal Robert Franče, který chorobným zakládáním ohňů způsobil škody za celkem jedenáct milionů korun.
Největší škoda byla v tiskárně Naše vojsko v Praze, kde pracoval jako strážný. Druhého února 2004 cvrnkl zapálenou sirku do papírů. Popelem tehdy lehla knihárna.
„Vůbec jsem si neuvědomoval, co dělám. Oheň na mě působí tak, že v tom vidím tu práci a pomoc, mám rád, když se toho můžu zúčastnit,“ líčil své pohnutky k zakládání ohňů dnes již osmadvacetiletý mladý muž ze Sýkořice.
Franče také z náhlé pohnutky zapálil louku u Sýkořice. Hořelo zde na třiceti metrech čtverečních, ale hasiči tenkrát přijeli včas.
Zapálenou cigaretu vložil také do listí v chatové osadě. Rozhořel se oheň, který zdusili vlastními silami sami chataři.
„Je to každopádně neštěstí. Ovšem ohlídat se to, aby se podobné osobnosti nedostali mezi dobrovolné hasiče, dost dobře nedá,“ uvedla mluvčí středočeských hasičů Lenka Kostková.
Dle psychiatra trpí Robert Franče pyromanií. Dle expertů před aktem prožívá napětí, po něm uvolnění doprovázené až slastnými pocity. Franče sám tvrdil, že žádné slastné pocity nepociťoval, ale to však dle lékaře diagnózu nevyvrací.
V prosinci roku 2004 byl Robert Franče odsouzen k pěti létům vězení za obecné ohrožení. Kromě trestu odnětí svobody měl Franče absolvovat i ústavní léčbu, neboť dle znalců by pohyb Roberta Frančeho na svobodě mohl být pro společnost nebezpečný. Porucha osobnosti zvaná pyromanie je dle psychiatrů totiž nevyléčitelná, lze ji ale korigovat léky a cílenou psychoterapií.
Dokonce i Frančeho obhájce měl být přesvědčen o tom, že jeho klient neřekl ze strachu a pudu sebeobrany lékařům vše.
Na svobodě
Dle našich informací již Robert Franče opustil brány vězení.
„Také jsem to slyšel a dokonce jsem ho potkal v Rakovníku. Ti lidé, co ho propustili, snad vědí, co dělají,“ konstatoval starosta Zbečna Stanislav Dryják.
A právě jindy tak poklidné Zbečno prožilo nedávno prozatím největší požár na okrese. Ohnivé nokturno si minulý týden vyžádalo zásahu šesti požárních jednotek, a to ze Zbečna, Rakovníka, Kněževsi, Křivoklátu, Roztok a Stochova.
„Z vyšetřování policie vyplývá, že byl požár založen úmyslně. Žhář se do domu dostal za užití násilí garáží a tady podpálil zaparkovaný ford.
Od auta pak chytil zbytek domu,“ řekl případu mluvčí rakovnické policie René Černý. Škody byly spočteny na 1 milion 700 tisíc korun.
„Z domu byla vynesena desetikilogramová propan butanová lahev a kočka,“ doplnila mluvčí středočeských hasičů Lenka Kostková.
Kdo byl asi tentokrát žhářem?