Slavnostní odpoledne začalo ve 12:30 hodin před sokolovnou proslovem starosty Jířího Barsy. Připomněl jak podle pověsti vznikl název obce a připomněl významné osoby obce. Mezi nejznámější postavy patří určitě pan Miroslav Kluc, který se proslavil jako hokejista v týmu Lítvínova a Chomutova, kde podával skvělé výkony a byl proto zařazen také do reprezentace Československa. Po krátkém proslovu zazpívaly děti z nesuchyňské školky písničku, která veselou formou popisovala vznik obce.

Následoval slavnostní pochod obcí, který se zastavil u školy, kde byly položeny věnce a minutou ticha účastníci pochodu uctili památku padlých za světových válek. Cesta od sokolovny k obecnímu úřadu byla lemována stránky kde bylo možné koupit keramiku, koláče, cukrovinky a další drobnosti. K vidění byly také stánky kde svoje řemeslo předváděli umělečtí kováři a hrnčíři. Zkrátka nepřišli ani děti, ty si mohly zaskákat na nafukovacím hradu, zatočit na dvou kolotočích, pohoupat na houpačce nebo si zajezdit na malých čtyřkolkách. Tatínkové potom mohli předvést jací jsou střelci a dětem něco vystřelit ve střelnici. Nezapomenutelné bylo také vystoupení pěveckého sboru Barušky a Berušky. V dobovém oblečení zazpívali písně z filmu Noc na Karlštejně.

U rybníka si mohli návštěvníci oslav prohlédnou fotografie z různých období Nesuchyně. Velice zajímavá byla také možnost nahlédnout v prostorách obecního úřadu do všech kronik obce. Součástí oslav bylo také oficiální otevření dětského hřiště.

Také dobrovolní hasiči přispěli ke slavnostnímu odpoledni. Nejmenší hasiči předvedli malý požární útok a nutno přiznat, že se jim to velice povedlo. Potom nastoupili dospělí dobrovolní hasiči, kteří předvedli opravdový požární útok. Zlatým hřebem vystoupení hasičů bylo spuštění historické stříkačky. Podle záznamů v kronice byl motor do historické stříkačky zakoupen již na počátku 20. století, ale nikdy se prý nepodařilo motor spustit. Až letos se vše povedlo a obyvatelé Nesuchyně tak poprvé uslyšeli zvuk motoru historické stříkačky z roku 1924. Celé odpoledne se o dobrou náladu starala kapela Šlapeton, která hrála směs všech možných žánrů od dechovky přes country až po rock. Celý slavnostní den ukončila zábava v sokolovně, kde k tanci a poslechu zahrála kapela Exploze.

AUTOR: MILAN NEHASIL