„Na Rudě se potvrdila dvě ohniska klinického nálezu včelího moru. Včelstva byla usmrcena a úly spáleny,“ uvedl pro Rakovnický deník předseda Českého svazu včelařů, základní organizace Nové Strašecí Jiří Hubka. A i nadále se včely z Rudy sledují. „Zrovna nyní vezu na poštu balíček se vzorky k otestování,“ řekl Jiří Hubka.

Tyto vzorky musí povinně zaslat k otestování všichni chovatel včel ze všech oblastí, kde byl potvrzen výskyt včelího moru. „Pokud budou výsledky negativní, tak se za půl roku budou vzorky testovat znovu,“ uvedl Jiří Hubka. Pokud i za půl roku budou vzorky z včelích chovů negativní na nákazu Paenibacillus Larvae, zruší se i stávající opatření. Ty spočívají zejména v tom, že se nesmí včelstva nikam převážet. A to ani úly, nebo jiné pomůcky, které sloužili k manipulaci s nakaženým včelstvem.

Masarykova nemocnice v Rakovníku
Muž, který nepřežil pád z nemocnice spáchal podle všeho sebevraždu

Další ohnisko včelího moru bylo odhaleno u chovatele v Rynholci. Jednalo se o malý nález a tak bylo chovateli nejprve nařízeno, aby včelstvo přesunul do jiných úlů a ty staré spálil. Jenže po třech týdnech se příznaky včelího moru u včelstva objevily znovu. Nezbývalo proto nic jiného, než celé včelstvo usmrtit a spálit i nové úly.

Včelí mor byl potvrzen také na Kladensku. Jednalo se o jednotky včelstev v Kamenných Žehrovicích, v obci Trpoměchy u Slaného a na Lánech. „Dnes už je situace taková, že ohniska byla potvrzena a za přítomnosti veteriny došlo k utracení napadených včelstev,“ informoval předseda OO ČSV Kladno Jiří Volek.

Ve Středočeském kraji bylo otestováno celkem 2018 včelstev. Naštěstí pro včelaře byla ohniska nákazy odhalena včas, ještě před tím, než včelstva začala být aktivní. To by se nákaza včelího moru mohla šířit daleko rychleji a zasažena by mohla být větší oblast. Na testování nákazy obdržel svaz dotace od krajského úřadu, a to ve výši jeden milion a dvě stě tisíc korun. Ve středních Čechách je ovšem registrováno téměř sedm tisíc včelích stanovišť. Pro otestování všech včelstev by bylo tedy zapotřebí mnohonásobně více peněz.

Cvrnkání kuliček ještě zpříjemnilo soutěžící slunné počasí.
Sobotní dopoledne se v Rakovníku neslo v duchu cvrnkání kuliček