Podle dobrozdání památkářů by si celý střed vesnice zasluhoval vyhlášení za památkovou zónu, nacházíme zde cenné dochované chalupy, zničeno necitlivou přestavbou bylo dosud jen několik z nich. Snad se další pustošení podaří zastavit.
Jeden ze statků v centru vesnice zakoupil před třemi roky Miroslav Gruner z Prahy. Nedávno po třech letech projednávání úředníci schválili jeho návrh, podporovaný obecním zastupitelstvem, zřídit na pozemku za statkem skanzen, tedy území, kam budou přemístěny historické chalupy, které by jinak jejich majitelé rozřezali na palivové dřevo či jinak zničili, třeba z nedostatku peněz na jejich opravu. Jestli o takové chalupě víte, dejte naší redakci vědět, kontakt předáme do Skanzenu Chlum, kde mají volné místo pro šestadvacet takových chalup. Zatím jim byly nabídnuty první dvě. A shodou okolností obě z podhradí dvou významných českých hradů.
M. Gruner je také místopředsedou Sdružení za záchranu tradičních hodnot, které sídlí na statku ve Stodu, citlivě přestavěném stavení z počátku 17. století, které však má instalováno třeba i podlahové vytápění a tepelné čerpadlo. Uvedené sdružení v současnosti hledá cestu k záchraně historické stodoly ze 17. století v obci Borek v západních Čechách, kde najdeme takových stodol dokonce více, přičemž jedna z nich je dokonce pozdně gotického střihu.
Ale zpět do Chlumu u Rakovníka a do „našeho“ Skanzenu Chlum. Je to v regionu Rakovnicka a vůbec v celé oblasti západně od Prahy ojedinělý počin, který by měl soustředit roubené chalupy, které by jinak podlehly zničení, z oblastí Berounska, Rakovnicka, Slánska a severního Plzeňska. Skanzen Chlum u Rakovníka má již uzavřeno několik dohod o spolupráci s památkáři a také například s CHKO Křivoklátsko, střediskem archeologie a jinými.
„Hodláme ve skanzenu pořádat také řadu výstav k nejrůznějším tématům, v těchto dnech jsem se mj. předběžně dohodl na spolupráci s jednou z nejvýznamnějších německých nadací,“ svěřil se nám Gruner a dodal: „Říkají mi, že chtějí hledět do budoucnosti, mají na mysli patrně expozice i na témata vědeckotechnického rozvoje a podobně. To je mi blízké, jsem vzděláním strojní inženýr, nicméně si myslím, že se nemá zapomínat ani na minulost, a to ani politickou, ostatně můj dědeček dostal v obci Srbeč na Rakovnicku, kde náš rod sídlí od počátku 17.st. ve mlýně v Hájku, v létě roku 1945 od obecního zastupitelstva diplom.“ Gruner se netají dalšími plány, rád by například zrekonstruoval či obnovil zámek nebo hrad, všechno má ale, jak dobře ví, svůj čas. Nyní se ale soustředí především na přípravu skanzenu.
A jak to vlastně v Chlumu vypadá nyní?
V letošním roce započaly opravy budov statku, a to tím, že byly provedeny alespoň nejnutnější opravy chátrajících střech. Na statku, který se má stát jádrem budoucího skanzenu, se už každou chvíli zastavují památkáři, projektanti, architekti, rozpočtáři. Celkové náklady na vybudování první etapy skanzenu, která zahrnuje přestavbu hlavního objektu statku na informační středisko s muzejní expozicí, rekonstrukci stájí a stodoly a prvních šest přesunutých roubenek, se mohou vyšplhat až na dvacet milionů korun. To je ovšem údaj z říše snů a podle propočtů maximálních požadavků rozpočtářů. Gruner je v tuto chvíli více při zemi. „Bude pěkné, když se mi podaří dát dohromady asi tři miliony korun na zprovoznění hlavní budovy a přesun prvních šesti roubenek do skanzenu,“ říká.
Již zpracovaná studie výstavby počítá s plochou pro 14 roubenek v prvních dvou etapách, s dalšími asi 12 ve třetí etapě, to vše v těsné návaznosti na budovu statku, a jak jsme měli možnost se přesvědčit, návrh je velmi zdařilý, zapadá do krajiny a z místa je navíc krásný výhled na křivoklátské lesy. Celý skanzen bude díky pochopení obce Pavlíkov napojen vyznačenou cyklotrasou na cyklostezku vedoucí od Rakovníka ke Křivoklátu a skanzen se tak stane vítaným cílem pro výletníky.
Kromě vlastního skanzenu počítá Gruner s výstavbou několika replik roubenek, které mají vzniknout pod restaurací ve Chlumu a budou sloužit především k rekreaci návštěvníků. Tento záměr umožní do budoucna rozvinout aktivity sportovního a kulturního charakteru pod restaurací a oživit osadu Chlum jako celek. „Chci však těsně spolupracovat s osadním výborem a nabídnout lidem v obci prostory pro spolkovou a zájmovou činnost v rámci klubovny, která ve skanzenu vznikne. Byl bych rád, aby to nebyl nějaký můj píseček a taky nedopustím, aby aktivity skanzenu rušily život místním obyvatelům. Už jsme proto také předběžně hovořili s předsedou osadního výboru o tom, že další šestice chalup, které jsou naplánovány územním plánem na mých pozemcích za stávající výstavbou ve směru na Pavlíkov, nebudou staré roubenky, nýbrž objekty soudobého komfortu, avšak tradičního střihu, ve kterých budou lidé normálně bydlet.“
Ještě než začněte s demolicí starého obydlí, zvažte, zda by vaše roubenka nemohla sloužit veřejnosti. Náměty posílejte nejen do redakce Rakovnického deníku, ale i na: Poste restante, Skanzen Chlum, 270 21 Pavlíkov, okres Rakovník.