K pobytu uvedla ředitelka Ráčku Ilona Hrušková: „Již šestým rokem jezdíme ke Slapské přehradě u obce Líchovice, předtím jsme jezdili jinam, ale tato lokalita nám vyhovuje víc. Je to zařízení vozíčkářů, a my se tam cítíme dobře. Děti bydlí každý rok ve stejných pokojích a rády se tam vrací."
Celý areál totiž mají sami pro sebe. Klienti Ráčku to tam znají. „Je to uzavřená lokalita, takže jsme i my klidnější," doplnila za Ráček Markéta Špirková a Ilona Hrušková navazuje: „Dříve jsme měli ve zvyku mít takovou pracovní dovolenou, kdy jsme vyráběli různá trička, šperky, obrázky, ale teď, když máme víc práce tady v Ráčku, tak to pojímáme spíše jako relaxační dny. Cítíme to tak i my i klienti. Potřebujeme ten týden být v přírodě a co nejvíc si užít sluníčka, lesa a vody."

Chodí tedy na procházky, raftují, koupou se v bazénu. „Naštěstí máme pokaždé hezky. Užíváme si tam sami sebe i klientů. Přes rok máme hodně úřadování, takže pak už není tolik času, ale na tomto pobytu jim můžeme věnovat sto procent času," řekla dále Ilona Hrušková s tím, že dřív měli přesně naplánováno, co budou dělat, ale teď více chod věcí řídí podle počasí. „Víc se sblížíme s klienty, jsme tam čtyřiadvacet hodin, nemáme tam internet, žádné maily, ani papírování, což je příjemné, shodla se Ilona s Markétou.

A co na pobyt v přírodě říkají sami klienti Ráčku?

To za všechny shrnul Honzík Šindler: „Na pobytu se mi moc líbilo, byli jsme na lodi a v bazénu. Chodili jsme na procházky, pekli jsme vuřty. Bylo krásně, určitě pojedu ještě jednou."

Honzík byl s Ráčky teprve podruhé, protože je z Prahy, ale jezdí do Skryjí s rodiči, a sem k nám do Ráčku prý chodí velice rád," vysvětlila Ilona Hrušková a doplnila k pobytu v krajině u Líchovic ještě zajímavost: „Dělali jsme také ještě relaxaci tibetskými miskami a je pravda, že to děti hrozně zklidňuje. To mají rády."

AUTOR: Kateřina Elznicová