První místo z loňského roku v krajském kole biologické olympiády se podařilo letos obhájit nadané studentce sekundy rakovnického gymnázia Zikmunda Wintra Doubravce Požárové.


Můžeš nám soutěž přiblížit?
Konala se v Mělníku a já soutěžila v kategorii D, která je pro děti ze šestých a sedmých tříd. První jsem byla jen o půl bodu. Je mi docela líto soutěžícího, který skončil jen o půl bodu za mnou. Soutěž měla tři části: laboratorní práce, kdy jsem zkoumali a porovnávali různé chlupy a vlasy. Pak následovala poznávačka rostlin a živočichů. Díky téhle části jsem nasbírala nejvíce bodů a díky ní jsem vyhrála. To mne dost překvapilo. Bylo tam spíše zvířata, která se chovají v domácnostech a o ty se já moc nezajímám. Doma mám jen šváby. V poslední části byly testy.


Bylo tam nějaké zvíře, které si nepoznala?
Nebyla jsem si jistá jestli se v jednom případě jedná o sýce či sýčka. Tyhle dva si pletu.

Jak moc si se na soutěž připravovala?
Docela dost, protože i kdybych nevyhrála, tak už ty znalosti prostě budu mít. Ty už mi nikdo nevezme. Na internetu byly k soutěži propozice co bychom si měli nastudovat. Něco jsme měli doma a pro něco jsme si zašla do knihovny. Jsou tam knihy o chovatelství.


Jak si se vůbec k tomuto zájmu dostala?
Oba rodiče biologii studovali. Tím je to asi dané. Zajímá mě příroda, která je všude kolem nás. Biologii se věnuji už od malička. Chodím do kroužku při DDM, který vede Václav Laňka a také do kroužku, který vede při škole paní učitelka Jitka Matyášová.

Co říkali rodiče na tvůj úspěch?
Měli radost.


Zajímalo mě proč doma chováš právě šváby?
Jsem docela dost zaměstnaný člověk, a tak se bojím, že bych se o své zvířátko zapomínala starat. Předtím jsem měla pavouka. Oni ale moc dlouho nevydrží. Já ho měla jen tři roky. Byl to sklípkan. Šváb stejně jako pavouk nevyžaduje příliš péče ani prostoru. Mohou se krmit jednou za dva až tři dny. Šváby jsem dostala v Domě dětí a mládeže v Rakovníku, v chovatelském kroužku. Oni se jim tenkrát přemnožili, a tak je museli začít rozdávat. Jsou velcí a sympatičtí. Žerou jen ovoce.


Jaké předměty tě ve škole baví?
Všechny mě baví asi tak stejně.


Co tě ještě, kromě přírody zajímá?
V zimě aktivně lyžuji a hodně čtu. Naučnou i zábavnou literaturu. Třeba sáhnu i po poezii.