VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Olympijský oheň odstartoval první hry v historii Rakovníka

Rakovník – V pátek, krátce po osmé hodině večerní, vzplál v Kulturním centru olympijský oheň. Studenti oktávy Gymnázia Zikmunda Wintera v Rakovníku si jej předávali jako štafetu a postupně dnem i nocí proběhli celým městem.

11.3.2013
SDÍLEJ:

Maturitní ples oktávy rakovnického gymnázia 2013Foto: Richard Hoblík


Na sále olympijskou pochodeň převzala třídní profesorka Marie Mánková a tím byly zahájeny první olympijské hry v Rakovníku, tedy maturitní ples oktávy rakovnického gymnázia.

Celkem dvacet čtyři sportovců z různých zemí světa si tady změřilo své síly v různých sportovních disciplínách. Zastoupeny byly například tyto sporty: jízda na koni, střelba, tenis, cyklistika, moderní gymnastika, běh, plavání, hod kladivem. Přímo 
z místa děje výkony sportovců komentoval sportovní komentátor Jaromír Bosák.

Poté, co se maturanti coby sportovci představili divákům, hodili se dámy i pánové do gala a začala ta nejdůležitější část – stužkování. Při něm na sebe sportovci – maturanti bez ostychu prozradili svůj nejoblíbenější doping. Pro jednoho to byl například celkem pochopitelně spánek nebo procházky přírodou. Druhý bral za nejúčinnější pivo a benzin.

Také cíle „sportovců" byly rozdílné a zajímavé. Jedna dívčina chce skončit dokonce v psychiatrické léčebně! Ovšem jako lékařka.

K nápadu, jak pojmout svůj maturitní ples, přivedly studenty loňské olympijské hry 
v Londýně. Jak to vlastně bylo, vysvětlily Markéta Pánková a Lucka Faltejsková: „Původně měli studenti dvě témata, jenže jsme se nemohli rozhodnout. Při hlasování 
o nich to bylo vždy půl na půl. Proto se navrhlo tohle třetí. 
S tím souhlasili všichni. Inspirovala nás loňská olympiáda v Londýně."

Ve sportovním duchu se 
nesl i další program. Své umění na kole předvedla krasojezdkyně Nicole Frýbortová, mistryně ČR v roce 2011. 

O vyvrcholení plesu se postarali sami maturanti s půlnočním překvapením. To začalo zcela nevinně. Na parket vyjel krasobruslař na kolečkových bruslích s poněkud prkennou partnerkou. Když se objevila ta pravá, živá, umělou odhodil a rozjel s ní hříšný tanec.

Dál do ringu nastoupili dva odvážní boxeři. Ukázala se i pobřežní hlídka. Zacvičila na svých speciálních prknech. Drsní hoši z mužstva amerického fotbalu se náhle jedním trhnutím svých svršků proměnili v slečinky v minisukních. Závěr patřil společnému tanci všech přítomných na parketu.

Aby se na nic nezapomnělo – na šerpy, tombolu, výzdobu, kapelu…, dá pokaždé maturantům pěknou fušku. Nejhorší je prý proplácení účtů jednotlivcům za nakoupené věci. S přípravami začali už minulý školní rok. Ovšem s dvěma tématy, která nakonec nevybrali. Olympiádou se zabývali až letos.

„Pořád jsme říkali, že máme dost času, až to nějak uteklo. Naplno jsme začali až před čtrnácti dny. Pak nám do toho vlezly prázdniny," vyprávěla jedna z maturantek Markéta Pánková.

Termín plesu 8. 3. 2013 si museli studenti vybrat už v kvintě, tedy před čtyřmi lety. Přesto už měli k dispozici jen tři volné termíny v Kulturním centru. Proto byl ples tak pozdě. Od kvinty si maturanti na ples také spoří, protože rozpočet na něj bývá kolem sta tisíc.

V olympijském magazínu jste našli přehled všech zúčastněných sportovců, kterou zemi zastupují a v kterém sportu soutěží. Jak si vedou, zase ukazovaly fotografie na schodišti. „Svoji disciplínu si každý vybral sám, podle toho, co mu bylo blízké. Pokud se tomu sportu opravdu věnuje, volbu měl jednoduchou. Já jsem si vybrala akvabelu. Tento sport tedy nedělám," vysvětlovala Markéta Pánková. Lucka Faltejsková to měla jednoduché, opravdu hraje tenis. Největším úskalím prý bylo sehnat živého koně a vyfotit akvabelu. Do olympiády se dostaly nakonec obě disciplíny.

Výzdoba sálu se jak jinak také nesla v olympijském duchu. Na schodišti vás přivítali papíroví sportovci v životní velikosti. Ti také drželi nástěnku s fotografiemi z celých osmi let. Informace o slavných sportovcích z celého světa byly k přečtení v oné malé místnůstce, kam chodil i císař pán pěšky.

Na odpovědi na otázku, jestli je těžší uspořádat ples nebo složit maturitu, se shodli všichni studenti: „Tak to teprve uvidíme. Maturita bude asi těžší!" Nezbývá, než jim přát, aby své olympijské hry dobojovali do zdárného konce.

Jaké to je, když maturuje vaše třída?

Marie Mánková, která třídu převzala v sextě:

„Pro mne je to slavnostní pocit. Když vidím holky i kluky, jak jsou dospělí a vedu je k poslednímu kroku, což maturita je a ples tomu předchází, je to dojemné a zároveň zodpovědné. Mám pocit, že jsem jejich máma, která je musí do cíle dotáhnout za každou cenu. Nevím ale, jestli to studenti cítí také tak, ale myslím, že pro ně je to také slavnostní. U této třídy to bylo možná těžší, protože jsem je přebrala později, ale myslím, že nyní hlavně v oktávě jsme se dokonale sžili. Je to moje čtvrtá třída, kterou dovádím k maturitě. Maturanti ze tří předchozích tříd jsou tady na plese. Rádi se setkáváme, popovídáme si. Je to fajn, když na náš gympl vzpomínají rádi s tím, že jsme jim dali dobré základy. S některými jsme pořád v kontaktu a to je moc pěkné."

Gabriela Honsová, která studenty dostala v primě jako svou vůbec první třídu. V kvintě odešla na mateřskou:

„Jsem šťastná. Když vidím, jak mají všechno do puntíku připravené, občerstvení, výzdobu, program…, jsem překvapená a obdivuji je. Neviděla jsem je po celou dobu studia, takže teď na nich vidím změnu. I když u holek ani tak ne. Ale kluci dospěli, zmužněli, jsou rozumnější. Jsou to opravdoví chlapi. Teď zatím svoji třídu nemám. Od příštího roku plánuji, že bych měla mít primu."

Autor: Šárka Hoblíková

11.3.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kouč Olešné Miloslav Doležal.

Doležal: Omluvenky jsou základem mých emocí

Ilustrační foto.

Rakovnická Lokomotiva podruhé v sezoně vykolejila

Muž, který zemřel v chatě, se stal obětí vraždy

Střední Čechy – Obětí vraždy se podle prvotních poznatků stal 60letý muž, který v úterý večer zemřel v chatě v obci Černolice na Praze-západ.

První sníh, kalamita a s obnaženou hrudí na Sněžku: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 16. ledna 2018.

Děti se utkaly v šachovém turnaji

Kněževes – V sobotu 6. ledna patřila sokolovna v Kněževsi šachistům. Šachový klub Český lev Kolešovice tu pořádal otevřený šachový turnaj dětí. Změřit své síly, tak mohli registrovaní hráči, ale i ti, které hrají šachy pouze doma pro radost.

Děti Babiše se vyvlékají z kauzy Čapí hnízdo. Vymlouvají se na zdraví

Děti premiéra Andreje Babiše zaslaly policii lékařské posudky, podle nichž se nemohou účastnit trestního řízení v kauze Čapí hnízdo. Jsou obviněni z toho, že svému otci pomáhali zakrýt dotační podvod. Policie nyní hodlá nechat jejich zdravotní stav přezkoumat. Informoval o tom server Neovlivní.cz.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>