K smíchu jim přišlo personální zastoupení transparentní komise.

HLASUJTE: Je podle vás složení transparentní komise správné?

Myšlenkou vzniku transparentní komise byla lepší kontrola a lepší průhlednost zakázek a rozhodnutí nejen vedení města, ale také rakovnické radnice směrem k občanům.

Jenže oproti rovněž nově vzniklé komisi pro výchovu a vzdělání, kde je zastoupena nejen koalice, ale také opoziční zastupitelé, je komise pro transparentnost tvořená pouze z členů koalice, konkrétně ze tří členů politického uskupení Společně pro Rakovník (SpR) a dvou členů bčanských demokratů (ODS).

Právě toto zjištění pobavilo rakovnickou opozici i veřejnost.

„Opravdu si myslíte, že tohle je komise pro transparentnost, která má vlastně kontrolovat vedení města, a má být složená z členů pouze Společně pro Rakovník a ODS?“ zeptal se vedení města s úsměvem ve tváři Miloš Lippert (ČSSD) a dodal: „Opravdu 'transparentní' komise.“

Na jeho dotaz zareagoval místostarosta Jan Švácha (SpR). Ten řekl, že právě Společně pro Rakovník a ODS měly vznik transparentní komise ve svých volebních programech a na základě koaliční smlouvy komise vznikla.

„V případě, že by měl někdo chuť vstoupit do komise, určitě se tomu nebráníme,“ reagoval Švácha.

Starosta Zdeněk Nejdl (ODS) byl ve svém projevu ostřejší. Nejprve přítomným řekl, že komise je poradním orgánem rady města a rada města si může pro svoji činnost zvolit komisi, následně připomněl, že i ostatní členové zastupitelstva se mohou zajímat a podávat návrhy pro zlepšení transparentnosti v radě města a zajímat se i o činnost komise.

„Ty vaše úsměvy jsou opravdu zbytečné. Takže až budete vy ve vedení, tak si také utvořte svoji komisi,“ vzkázal opozici starosta Nejdl.