Areál Tyršova koupaliště byl téměř kompletně zničen v létě roku 2017, kdy dřevěné budovy zasáhl požár. Z areálu nezbylo téměř nic. Město Rakovník už mělo připravenou projektovou dokumentaci na zvelebení areálu, ovšem požár vše nakonec urychlil. Původně se dokonce zamýšlelo, že rekonstrukce budov v areálu se uskuteční v několika etapách, také by jistě záleželo na momentálních finančních zdrojích města. Jenže. Do veřejné zakázky se dlouho nikdo nehlásil. Až nyní.

„Konečně se někdo přihlásil na veřejnou zakázku rekonstrukce Tyršova koupaliště,“ řekl Rakovnickému deníku mluvčí radnice Jiří Cafourek a pokračoval: „Cena je nakonec oproti původním předpokladům o dva miliony vyšší. Nicméně v původním projektu byla rekonstrukce rozdělena do dvou etap, nyní se uskuteční vše v jednom.“

Podle vedení rakovnické radnice by obnova budov v areálu koupaliště měla začít v září či v říjnu a skončit by měla nejpozději do konce června.

„Rekonstrukce se tak dočká pergola, restaurace, mola a také menší bazének pro neplavce a další části,“ přiblížil informace starosta města Pavel Jenšovský s tím, že veškerou dokumentaci k rekonstrukci je možné si prohlédnout na oficiálních webových stránkách města Rakovník.

Jak již bylo zmíněno, město za znovuobnovení budov v areálu zaplatí 25,4 milionu korun bez DPH. Část peněz zaplatí město ještě v letošním roce, drtivou část v tom příštím.

„Finanční výdaje budou pokryty částkou na investiční položce této akce rozpočtu Odboru výstavby a investic Městského úřadu Rakovník na rok 2018, momentálně je k dispozici 2,4 milionu korun. Tato částka pokryje výdaje za práce provedené v letošním roce. Následně bude zbývající částka nárokována v rozpočtu na rok 2019,“ vysvětlil mluvčí radnice Jiří Cafourek.

„Jedině dobře, pokud bude Tyršovo koupaliště opravené. Chodil jsem tam již s rodiči, se svými dětmi, nyní s vnoučaty. Mám to tu rád. Úroveň šla hrozně moc nahoru, jenže pak přišel ten požár. Obnovu vítám, stejně tak věřím, že to tu bude vždy o letních večerech žít. Myslím, že areál i Rakovník si to zaslouží,“ řekl Miroslav Šíma.

Čistší voda

Nejen s provizorními podmínkami, ke kterým byl nucen po požáru v roce 2017, ale také se zhoršenou kvalitou vody, musel bojovat současný provozovatel Tyršova koupaliště. Kvůli horku a počasí beze srážek se voda kazila, hlavně už zkažená přitékala z rybníků. To by se ale mělo do začátku příští sezony změnit. Město Rakovník připravuje nový přítok, a to z Lišanského potoka.

Kromě zajištění zlepšení kvality vody dojde také k zadržování vody v krajině a zlepšení klima v území, což je ve veřejném zájmu. Město za nový přítok zaplatí částku zhruba půl milionu korun. „Rozhodující ovšem bude cena čerpadla, která může cenu zvýšit i o dvě stě tisíc, nebo ji o tu samou částku snížit,“ řekl mluvčí radnice.

„Za normálních okolností bude vše fungovat tak, že Tyršovo koupaliště bude zásobováno čistší vodou z Lišanského potoka. Ve chvíli, kdy začne pršet a voda v potoce bude po deštích špinavá, čerpadlo přepne na zásobování koupaliště vodou z rybníků, jako je tomu doposud,“ vysvětlil starosta Pavel Jenšovský.