S klubem jsme se domluvili, že v letošním roce rekonstrukce nebude. Nejdříve klub připraví projektovou dokumentaci, teprve poté by se mohlo začít s opravou," komentoval vývoj situace starosta Pavel Jenšovský.

„Měli jsme na přípravu velmi krátký čas. Dohodli jsme se proto, že rekonstrukci odložíme a připravíme kvalitní podklady," řekl Rakovnickému deníku Jiří Karel, vedoucí zimního stadionu. S opravou stadionu už v minulosti souhlasili i rakovničtí zastupitelé, jelikož objekt je ve vlastnictví města. Náklady na celkovou rekonstrukci se odhadují na devadesát milionů korun.

„Odhadovaná cena by však mohla být i vyšší," připustil starosta Pavel Jenšovský.

Rekonstrukce proto byla rozdělena do několika etap. Jako první se mělo začít s výměnou chladicího systému ledové plochy. „Spolu s tím mělo dojít k úpravě šaten a sociálního zařízení," doplnil Jiří Karel. Jen tato etapa by měla stát podle předběžných odhadů zhruba šestadvacet milionů korun.

Druhá etapa opravy zimního stadionu by se měla hlavně týkat samotného objektu, který by měl být zaizolován a také by měla být opravena střecha stadionu.

„V poslední etapě by se řešilo zázemí pro hokejisty a fanoušky," dodal Jiří Karel. Rekonstrukcí zimního stadionu by mělo dojít k energetickým úsporám, a tedy k peněžitým. Jako velmi nákladný se totiž ukázal současný chladicí systém pomocí takzvané solanky. Navíc současná technologie není tak účinná. Systém má v teplém počasí potíže hrací plochu uchladit, technika tak jede dlouhodobě na maximální výkon, jednotlivé kompresory, jejichž pořizovací cena se pohybuje okolo čtvrt milionu korun, postupně dosluhují.

Už dříve toto sdělil zastupitelům města za hokejový klub TJ HC Rakovník Vladimír Soukup. Ten i vysvětlil, proč se řada provozovatelů zimních stadionů vrátila zpět ke chlazení pomocí čpavku.

„Tím nejzásadnějším důvodem je úspora minimálně dvacet procent oproti současnému chlazení pomocí solanky. Tím dalším je také to, že v současné době můžeme chladit jen šest měsíců. Dříve jsme chladili bezproblémově i v březnu, nyní s tím máme problém a neuchladíme to. Jsme rádi, když můžeme chladit aspoň šest měsíců, ovšem se čpavkem není problém třeba i deset měsíců. Děláme vše hlavně z důvodu úspor," vysvětlil Vladimír Soukup, dlouholetý vedoucí prvního týmu hokejistů.

Přechod zpět ke čpavku se nezamlouval Luďku Štíbrovi (ODS). Připomněl, že před osmi lety se vedení města vydalo ekologickou a bezpečnější cestou, kdy investovalo do systému se solankou sedmadvacet milionů korun a nebezpečný čpavek tak z města zmizel.

„Měli jsme tehdy z toho projektu radost a tak mě nyní dost překvapuje, že se vracíme zase zpátky. Čpavku se opravdu bojím," sdělil na mimořádném zasedání Luděk Štíbr.

Zástupce za hokejový klub Vladimír Soukup však zastupitelům připomněl, že není důvod k obavám.

„Technologie je dnes na úplně jiné úrovni. Čpavek je zabezpečený v malé nádrži, už se nejedná o ty obrovské, které byly potřeba kdysi. V těch velikostech nádrží je obrovský rozdíl. Kdyby se něco stalo, je čpavek zabezpečený a je možnost jej přečerpat. A hlavně je to i energeticky úsporné," reagoval na slova zastupitele Luďka Štíbra Vladimír Soukup.