Teprve po odkrytí původních tašek se pořádně zjistilo, že kaplička je v dezolátním stavu. Pokud by se práce nezahájily v letošním roce, tak by se zřítila. To potvrdili i památkáři na říjnovém kontrolním dnu.

Nyní se protézují krovy, to znamená, že se nevyměňují krovy celé, ale pouze se vyřezávají poškozené části a nahrazují novými. Do zimy se počítá s přikrytím střechy novými taškami.

Starostka obce Dana Bechyňská nastínila další plány s kapličkou: „Nová střecha je tou nejdůležitější a zároveň největší investicí. Samozřejmě chceme s pracemi pokračovat a postupně kapličku opravit celou.“

Za sedm tisíc, které se vybraly na vstupném v průběhu letní Svatovojtěšské bitvy, bude zřejmě opravena socha svatého Vojtěcha, umístěná ve štítu.

Vedení obce už naplánovalo i budoucí využití stavby. Nabízí se několik možností: Buď tam přesunout expozici Kounovské řady, nebo umístit galerii či výstavu o historii obce a okolí.

V současné době zástupci jednají s církví o bezplatném převodu kapličky obci.

Rozpočet na opravu střechy kaple čítá jeden milion padesát tisíc. Devadesát pět procent této částky získala obec jako dotaci z Fondu kultury Středočeského kraje. Pěti procenty se na investici podílí obec.

Na kapličku svatého Vojtěcha narazíte při cestě na Kounovské řady. Stojí nad obcí pod lesem. Tohle hezké místo zve i k příjemnému posezení a jednou snad bude příjemnou a zajímavou zastávkou.