Obnovu hřiště plánují zastupitelé už dlouho, ale pokaždé nakonec dostal přednost třeba nový chodník nebo část kanalizace.

Nyní dostala obec sto tisíc korun. „A to je právě dobrý start. Na jaře už můžeme začít s projektem a shánět dodavatele. Jinak bychom to posunuli nejméně do roku dva tisíce čtrnáct. Pak už budeme postupně dokupovat herní prvky," vysvětlovala starostka.

Opravit stávající hřiště u mateřské školky se jeví jako ideální. Chodí sem děti jak z mateřské školy, tak i ze základní.

Samozřejmě ho využije i veřejnost, děti do deseti let jen v doprovodu rodičů. Navíc je pod okny bytů, takže je předpoklad, že kdyby se tu někdo choval nevhodně, obyvatelé z bytů ho napomenou.

Na hřišti si vyhrají úplně malé děti i ty odrostlejší. Výběrem prvků zastupitelé chtějí vyhovět těm nejmenším dětem, například houpačkami a prolézačkami. Ale ani ty větší nepřijdou zkrátka. Pro ně chystají lezecké stěny a různá šplhadla. Při nákupu dají i na přání samotných dětí.

Sto tisíc darovala obci zemědělská firma Lupofyt, která hospodaří v katastru obce. Rozhodnout, kam peníze konkrétně půjdou, bylo vlastně jednoduché Na nápadu udělat dětem hřiště se hned při prvním jednání shodly obě strany. „Letos slavíme dvacet let od vzniku firmy. Chtěli jsme místo velké oslavy přispět na dobrou věc, proto jsme darovali obcím, kde hospodaříme, finanční částku," vysvětlil jeden z jednatelů Jaroslav Mikoláš.

Stejná částka tedy poputuje ještě do Chrášťan, do sídla firmy. Tady peníze využijí na fotbalové hřiště pro volnočasové aktivity dětí. Místní tým hraje třetí třídu, takže to přináší vyšší nároky.

„Dar nás velice mile překvapil. Fotbalisté si na hřišti a kolem kabin už vybudovali řadu věcí sami a tohle bude pro ně další povzbuzení," řekla starostka Chrášťan Jana Tlapáková.

Dvacet tisíc dostanou děti v Oráčově, aby mohly dojíždět na výuku plavání do Rakovníka.

Spolupráce mezi obcí a zemědělským podnikem pokračuje i jinak. Chválí ji i starostka Dana Medřická:

„Jaroslav Mikoláš je i v zastupitelstvu. Pokud se vyskytne nějaký problém, hned to vyřídíme na zastupitelstvu, nebo stačí zvednout telefon. Nemáme s tím žádné problémy."