Ředitelka o.p.s. Křivoklátsko Jiřina Prošková pro Rakovnický deník konkretizovala: „Na poznávací cestu se nás vydalo celkem jedenáct. Doprovázel nás na ní lektor ze Správy CHKO Křivoklátsko Josef Jedlička." Jejich cílem bylo navštívit nejvyšší přírodní bod okresu Kladno s nadmořskou výškou 487 metrů. „Jedná se o geologickou stavbu, starohorní silicit neboli buližník," upozornila Jiřina Prošková. V 5. – 3. století před naším letopočtem zde bylo nalezeno hradiště, které zřejmě obývali Keltové.

Na jeho samém vrcholu se nachází kamenná Palachova mohyla z konce šedesátých let minulého století. Vznikla v návaznosti na tragickou smrt studenta Jana Palacha. „Stalo se už tradicí, že návštěvník při výstupu na Vysoký vrch vzal s sebou kámen nebo i kamínek a tento přidal na kamennou mohylu, a učinila tak i naše výprava," upozornila Jiřina Prošková

Členové výpravy z Křivoklátska se také vyšplhali na dřevěnou jehlanovitou, desetimetrovou rozhlednu, ze které bylo vidět na Středohoří, západní pražská sídliště, Brdy a Křivoklátsko.

„Děkuji Královskému pivovaru Krušovice za finanční podporu této exkurze, Josefu Jedličkovi za výborný odborný výklad, paní Janě Srbecké a panu Zdeňku Obermajerovi za fotografie. Se všemi účastníky se těším na další exkurzi, která se bude konat v říjnu ke Dni stromů," poděkovala a zároveň upozornila na další akci Jiřina Prošková.

Dodejme, že akci spolupořádali: Křivoklátsko o.p.s. a AOPK ČR – Správa CHKO Křivoklátsko ve spolupráci s Královským pivovarem Krušovice.