Vedle promenádního koncertu v altánu v Čermákových sadech, průvodu městem a předání pamětních stuh, stovky diváků ocenily mohutným potleskem promenádní koncert všech věkových kategorií na Městském stadionu SK Rakovník. Celou povedenou sobotní akci zakončil přátelský duel mezi bývalými hráči Slavie Praha a pivovaru Krušovice.

Šárka Malá, náčelnice a ikona TJ Sokol Rakovník neskrývala z oslav dojetí. „Dopolední zkouška byla na přeskáčku, tak až teď vidím, jak to perfektně klape a navazuje a mám z toho radost. Jsem seniorka, tak nejvíc emocí a dojetí je za mě při skladbě seniorů, když vidím, jak dokáží ještě zabrat a zmobilizovat síly ke skladbě, která oslavuje naši republiku,“ řekla.

Také Hana Caithamlová, jedna ze cvičenek sletové skladby Ženobraní, kterou na ploše stadionu předvedlo 128 cvičenek, byla nesmírně dojata. „Cvičit v Praze na sletu je krásné, ale cvičit před spoustou známých v domácím prostředí má své veliké kouzlo. To bylo umocněno tím, že jsme tuto skladbu cvičily naposledy, a tak tam byly emoce i nějaká ta slzička dojetí,“ přiznala.

ALEKS GRUSSMANN, PRAHA. Narodil se 22. května 2019. Po porodu vážil 3,2 kg. Rodiče jsou Petra a Lukáš.
FOTOGALERIE: Právě jsme se narodili

Místostarosta rakovnického Sokola Stanislav Jansa byl rád, že si na stadion rakovnického SK našlo cestu několik stovek Rakovničanů. „Mám radost, že se den vydařil a že je o oslavy a setkání Sokola takový zájem, o čemž svědčí i zaplněná tribuna a potlesk diváků. Nakonec nám přálo i počasí a je vidět, že jsme taková jedna cvičící rodina,“ usmíval se Stanislav Jansa.

Rakovnický Sokol byl založen 25. července 1869 jako Spolek tělocvično- hasičský a za svoji existenci si musel projít řadou úskalí, což zmínil i jeho současný starosta Josef Helebrant. „Je úžasné, že spolek, který byl několikrát během své existence zakázán, rozpuštěn a jehož členové byli během obou světových válek perzekvováni, položili život za svoji vlast, vstal před třiceti lety jako bájný fénix z popela. Když se rozhlédnu kolem sebe, tak platí doslova Sokol byl, je a bude,“ pronesl starosta rakovnického Sokola Josef Helebrant a na závěr dodal: „Chci složit poklonu všem, kdo nám s oslavami pomáhali, kdo tady cvičili a přispěli k tomu, že naše oslavy jsou takové, jaké jsou,“ byl dojatý Josef Helebrant.

Také starosta Královského města Rakovník Luděk Štíbr zmínil, jak složitou historií si největší tělocvičný spolek v republice prošel. „Přesto si Sokol i za sto padesát let dokázal udržet svoji pozici a i přes nepřízeň osudu, politických nátlaků, dál nesl odkaz svého zakladatele Miroslava Tyrše. Jsem velice rád, že město Rakovník pomůže Sokolu v další cestě při nesení praporu nejen finančně, nejen, že bude provozovat sokolovnu, ale kdykoliv se na nás obrátí,“ dodal starosta Rakovníka Luděk Štíbr.

Autoportréty Zdeňka Lhotáka jsou k vidění v Nové síni Rabasovy galerie až do 7. července.
Autoportréty Zdeňka Lhotáka zdobí Novou síň Rabasovy galerie
Ilustrační snímek
Česko čekají výkyvy teplot. Po horkém pondělí se citelně ochladí