Stačilo se zapsat v klubovně hasičů, „vyfasovat" průkazku na záznamy o splněných úkolech, barevný lístek na špekáček a na malování na obličej. Pak už se dvojice dětí, některé v doprovodu dospělých, vydaly na cestu, vždy po deseti minutách, aby se u jednotlivých úkolů netvořily velké fronty. Soutěžily v několika kategoriích: skřítkové do sedmi let, trpaslíci do deseti let a nejstarší pionýři do čtrnácti let.

Ze Smečna si za rytířem Brtníkem vyšlápli Filip Janoušek s maminkou Marcelou, tatínkem a malým bráškou. „Dozvěděli jsme se to z novin. Jsme zvědaví na nějaké dobrodružství. Filípek má rád film Ať žijí duchové," popisovala na startu Marcela Janoušková. „Já bych chtěl potkat rytíře Brtníka z Brtníku," přidal se Filip.

Než ale děti došly na hrad Krakovec, potkaly plno trpaslíků, Černou Kroniku. Ještě v Krakově měl svoji samoobsluhu pan Jouza a nabízel příchozím pribináčky. Ale nebylo to tak jednoduché, Pribináček sníst. Dvojice, která se navzájem krmila, měla zavázané oči. Na konci putování si účastníci upekli špekáčky na ohni, nebo si nechali zkrášlit obličej malováním. Pořadatelé zatím sečetli body a stanovili pořadí. Každé dítě dostalo diplom, medaili a pěknou cenu, například fotbalové míče, puzzle, knihy, prostírání. Pokud byli účastníci ještě málo unaveni, mohli se vyřádit na skákacím hradě. V podvečer zhlédli představení fakíra.

Na Putování za rytířem Brtníkem se ale jako vždy museli účastníci přihlásit předem. „Tentokrát jsme měli plno za čtyřiadvacet hodin. Jsme schopni soutěž zorganizovat pro osmdesát dětí. Pokaždé bereme tak osmdesát dva, osmdesát čtyři dětí, to kdyby někdo odřekl," popisovala za organizátory Lenka Braná.

Pořadatelé připravili celkem čtyřiadvacet stanovišť. Některá se opakovala, někde byla změna. Například čaroděj Mrakomor a rytíř Brtník měli nové úkoly. Tentokrát měl krakovský Mrakomor fotografii toho skutečného v životní velikosti. Děti s ním s mečem bojovaly. Úkol Brtníka byl až do poslední chvíle pro všechny překvapením.

Připravit tolik stanovišť a vůbec zorganizovat celé putování vyžaduje velký počet lidí. Pořadatelům pomáhají známí, kamarádi, členové Sboru dobrovolných hasičů v Krakově. „Zaměstnáváme už i naše potomky, s kterými jsme jako šestiletými začínali šipkovanou na hrad Krakovec. Pomocníci se k nám rádi vracejí, takže akce je i takovým milým setkáním," uzavřela Lenka Braná.