Restauratéři či majitelé fitness center by samozřejmě možnost otevření svých pro-vozoven uvítali, zatím ovšem nepředbíhají a vyčkávají na povíkendový vývoj. K rozvolnění se staví spíše skepticky. „Mám pocit, že všechno bude směřovat k tomu, aby se restauracím a dalším podnikům znemožnilo otevřít, takže počkám, až to bude mít trvalejší charakter. Abych opět na týden otevřel a pak zase zavřel, to by nemělo smysl. Připraveni jsme, otevření bychom uvítali, ale že bych nyní začal objednávat na pondělí, to určitě ne. Uvidíme příští týden,“ konstatoval majitel Podžbánského pivovaru Mutějovice Karel Klátil.

Od Vánoc nevaříme

Ten před vánočními svátky přerušil výdejové okénko, takže v provozu zatím zůstává pouze pivovar. „Od Vánoc nevaříme, protože to ani nemělo smysl. Prodáváme pouze pivo,“ pronesl Klátil.

Martin Kupka.
Jak kraj rozhodne o koronaviru, závisí na sdělení z ministerstva, říká Kupka

Provozovatel restaurace Černý orel v Rakovníku David Štiller znovuotevření stravovacích zařízení moc nevěří. „Poté, co jsem slyšel odpolední vyjádření Ivana Bartoše a Markéty Pekarové, kteří řekli jasně, že se restrikce nemění a i Jan Hamáček všelijakým způsobem uvedl, že se restaurace otevírat nebudou, otevření moc nevěřím. Podle mě bude vyhlášen nový nouzový stav,“ myslí si David Štiller, který je jinak na otevření restaurace připraven.

Asi se nic nezmění

„Samozřejmě bych byl šťastný a v pondělí bych vítal návštěvníky s nadšením. Výdejové okénko a rozvozy nějak fungují, ale není to samozřejmě ono. Asi se ale nic nezmění,“ dodal.

Otevřít ze dne na den je připravena i majitelka Profi fitness Millenia v Rakovník Petra Kubíčková. „Pro bezpečnost zákazníků probíhá v našich prostorách důkladný úklid a dezinfekce. Máme výhodu přirozeného větrání okny, takže pravidelně a často větráme. Navíc jsme v našich velkých prostorách schopni velice dobře udržet rozestupy a zabránit tak zbytečnému shlukování osob, takže mi dosavadní uzavření moc smysl nedává,“ uvedla Petra Kubíčková.

Odběr vzorku pro test na koronavirus. Ilustrační foto
PŘEHLEDNĚ: Co nastane, až skončí nouzový stav. Variant je několik

Rakovnický starosta Luděk Štíbr (ODS) chápe ukončení nouzového stavu jako politické rozhodnutí, které může způsobovat i nějaké potíže, ale na bližší komentování je podle něj ještě brzy. „Chápu, že není možné neustále prodlužovat nouzový stav, který by měl být jen krajním řešením rizikové situace. Přes nouzový stav se nepodařilo regulovat nárůst nakažených, nejspíš to tedy úplně nefunguje a je na čase hledat nějaké jiné formy. Uvidíme ale, co přinesou další jednání,“ konstatoval rakovnický starosta Luděk Štíbr.

Podle starosty Nového Strašecí Karla Filipa (ČSSD) je na situaci nejhorší, že nikdo neví, co bude následovat. „Co bude znamenat ukončení nouzového stavu, zatím nevíme. Stali jsme se prostředníky politických sporů. V tuhle chvíli dál bude ve své práci pokračovat krizový štáb. Určitě budeme pokračovat i v očkování seniorů a zároveň se připravujeme i na návrat žáků do škol,“ dodal starosta.