V úterý bylo v Masarykově nemocnici hospitalizováno s covidem celkem 11 osob, z toho byly tři na jednotce intenzivní péče. „Dva lidé jsou naočkovaní, zbylí hospitalizovaní očkovaní nejsou. Nejmladší ženě je 43 let, není očkovaná, nejstaršímu pacientovi je 91 let. Většinu hospitalizovaných tvoří šedesátníci,“ popsala vrchní sestra Markéta Palková.

Rakovnická nemocnice je jednou z těch, které aplikují při léčbě covidu již delší dobu monoklonální protilátky. „Nyní jich je ale v České republice nedostatek. Jinak je aplikujeme na interním příjmu na žádanku od praktika. Jedná se o čtyři až pět lidí denně,“ podotkla Palková.

Lipová alej u Rakovnického potoka.
Vláda schválila trasy pro plánované přivaděče vody na Rakovnicku

V tuto chvíli není potřeba pomoc dobrovolníků, nemocnice si podle vrchní sestry vystačí s vlastním personálem. „Drtivá většina personálu je naočkovaná, pár neočkovaných onemocnělo, ale jedná se jen o jednotky. Běžně máme na praxi i studenty, které v případě potřeby využijeme,“ shrnula Markéta Palková.

Ze zhruba 550 zaměstnanců není naočkováno 24, což představuje necelých 5 procent. Z naočkovaných už dokonce mají někteří i třetí dávku vakcíny. „U nás máme vysokou proočkovanost personálu. Někteří pracovníci se nemohou očkovat kvůli tomu, že měli covid a neuplynulo ještě 180 dnů od konce nemoci a v té době nemohou být očkováni,“ zdůraznil ředitel Tomáš Jedlička. Pracovníci nemocnice jsou rovněž pravidelně testování. Třikrát týdně prochází antigenními testy.

Jedenáctý ročník charitativní akce Boxeři dětem v Rakovníku.
OBRAZEM: Boxeři vybrali pro syny zesnulé Marušky přes sto tisíc korun

Z řad veřejnosti je o očkování proti covidu zájem. O třetí dávku vakcíny se hlásí nejvíce zájemci z řad sedmdesátníků a osmdesátníků. „Zaznamenali jsme i určitý nárůst zájmu o první dávku, ale není tak markantní. Zhruba dvě třetiny tvoří třetí dávky. V současné době očkujeme zhruba 250 lidí denně a pokrýváme poptávku. Jsme ovšem připraveni navýšit kapacitu až na čtyři sta dávek denně,“ konstatovala vrchní sestra. Třetí dávku mělo k úternímu dni zhruba tři tisíce lidí.

V pátek bude nemocnice mimořádně očkovat děti od 12 do 15 let, a to od 16 do 20 hodin. Naposledy centrum organizovalo očkování dětí před začátkem školního roku.

Infobox
Masarykova nemocnice v Rakovníku rozšířila možnost PCR testování na odpolední hodiny ve všední dny, PCR test lze absolvovat i v sobotu od 8 do 9 hodin. Antigenní testy se provádí již pouze v sobotu od 9 do 12 hodin.