Stejně tak jsou na tom i školy na Rakovnicku. „Zatím je to v normálu, žádný velký nárůst nepociťujeme. Je to jako v průběhu celého roku, kdy děti omlouvá pár rodičů. Děti nejsou nemocné i díky tomu, že jsme měli podzimní prázdniny,“ řekl ředitel 2. Základní školy v Rakovníku Miroslav Plincner.

Podle praktických lékařů se běžná podzimní chřipka nijak výrazně neprojevila. To potvrdila i praktická lékařka pro dospělé z Rakovníka Anna Ryjáčková. „Pár lidí přišlo minulý týden, ale nedá se říci, že bychom měli hodně případů. Samozřejmě že po celý rok se projevují chřipky různého druhu, jako třeba chřipka střevní.“

Velký nárůst pacientů nepociťují ani v Novém Strašecí. „Mohu říci, že máme jen ojedinělé případy,“ řekla praktická lékařka pro děti a dorost Marcela Neustupová.

V posledních dnech velmi záleží na počasí, protože při špatném počasí člověk snadněji nachladne. „Vždy, když jsou změny počasí, tak je nemocnost vždy vyšší. Děti ve školkách hodně marodí. Co se týká miminek, maminky by se měli snažit děti otužovat, ale pokud možno měli by se vyhýbat větším kolektivům, protože miminka jsou na nemoci náchylná,“ řekla dětská lékařka Jitka Mikšovicová.

Každý člověk může nákaze chřipky předejít, pokud se před nemocí chrání preventivě po celý rok. Lidé by zbytečně neměli chodit do veřejných prostor, kde se nachází hodně lidí. Nemoc může člověk chytit jak na zábavě, tak i v restauraci. Je nutné dbát na dostatečný přísun tekutin a neuškodí ani procházky přírodou. Nezapomeňme zmínit i vitamíny, které jsou v tomto již zimním období velmi důležité. Zvýšit imunitu si lidé mohou i potravinovými doplňky, které jsou běžně k dostání v našich lékárnách. „Lidé by měli brát vitamíny hlavně v přírodní podobě, jinak samozřejmě není na škodu doplnit vitamín C,“ dodala MUDr. Mikšovicová.

V tomto období bývá zvýšený zájem o léky. „Lidé si kupují hlavně Paralen a různé rozpustné nápoje,“ řekla lékárnice z lékárny U Parku.

Každý člověk má své vlastní metody, jak se vyhnout chřipce a nachlazení. „Já osobně si několikrát v týdnu neodpustím čaj s medem nebo citronem. Možná je to pro zdraví málo, ale mně osobně to pomáhá. Musím zaklepat, že jsem rok a půl nebyl nemocný. Jsem také hodně otužilý a dokonce doma moc netopím, takže návštěvy se u mě klepou zimou,“ řekl Láďa z Rakovníka.