Kombajny vjely do polí v obvyklém termínu 5 až 7 července sklizní ozimých ječmenů. Dále sice vládlo příznivé počasí na sklizeň, ale porosty nebyly ještě zralé. Další postup žní zdrželo nestálé počasí. Časté přepršky zemědělce vyháněly z polí. To komplikovalo sklizeň zejména ve firmách, kde si najímají kombajny na takzvané služby. Kvůli dešťům se sklizeň také zpozdila zhruba o deset dnů v Maďarsku, na Slovensku i na Moravě, proto kombajny ve službách nemohly přejíždět dále podle plánu. Na Rakovnicko pak dorazily až o deset dní později. Dlouhé žně také oddálily následné setí ozimých řepek.
KVALITA
Deštivé počasí se podepsalo na celkové kvalitě zrna. Pokleslo pádové číslo i objemová hmotnost u ozimých pšenic. Tím se z potravinářských propadly do kategorie krmných. Převážná část jarních ječmenů byla v loňském roce ve sladovnické nebo polosladovnické kvalitě. Letos je to naopak. Pouze deset procent je v kvalitě sladovnické a zbytek v krmné. Pšenice jsou ze čtyřiceti procent v potravinářské kvalitě a ze šedesáti v krmné.
Některé mají vysokou objemovou hmotnost i pádové číslo a nízký obsah dusíku. Některé mají naopak dusíku více, pohybuje se mezi 15 až 16 procenty a objemovou hmotnost nižší, a to 690 gramů na litr. (Základní parametry potravinářských pšenic v A třídě jsou: objemová hmotnost 790 a pádové číslo 250, dusíkaté látky 13,5 procent. Nejlepší pšenice ve třídě E, které se vyvážejí do Itálie na špagety mají 14 až 15 procent dusíku, 800 g objemovou hmotnost a pádové číslo 300 sekund. Krmná pšenice musí mít minimální objemovou hmotnost 720 g a 10,5 procenta dusíkatých látek.)
Řepka měla drobné semeno. Obsah olejů se pohyboval těsně nad normou, a to 41 až 42 procent obsahu oleje, což je průměrný výsledek.
SUCHO
Letošní úrodu nejvíce ovlivnilo sucho od druhé poloviny dubna do 20. května. V tuto dobu chybělo více jak sto milimetrů srážek na dlouhodobý normál. Obvyklý průměr je 190 milimetrů. Na Rakovnicku spadlo méně než osmdesát. Po pětadvacátém květnu napršelo během dvou týdnů až 120 milimetrů vody. Zčásti se deficit vyrovnal, už ale byly mírně poškozeny rostliny na středních a těžších půdách.
„Nejvíce sucho poškodilo porosty na suchých písčitých půdách. Například v oblasti Postoloprt a Žaboklik pšenice už koncem května suché a daly průměrně 3 tuny z hektaru. Přitom prvovýroby Agro ZZN, které leží na Žatecku, Teplicku a Kladensku dávají průměrné výnosy 4 tuny z hektaru řepky, 7,5 t/ha ozimých ječmenů a 7 t/ha ozimých pšenic," uváděl ředitel Agro ZZN Rakovník Jan Bretšnajdr.
REKORDNÍ VÝNOSY
Naopak vedle horší kvality padaly rekordní výnosy. Řepka na Rakovnicku dala 3,67 t z hektaru. V celé ČR 3,57 t/ha. Výnos obilovin celkem vyšel 6,12 t/ha, v celé ČR 6, 36 t/ha.
Vysoké výnosy se odrazily ve výkupu. Agro ZZN Rakovník, kam obiloviny i řepku dodává zhruba devadesát procent zemědělců na Rakovnicku. Kapacita skladových prostor rakovnické divize je 60 tisíc tun. Bylo vykoupeno o 150 procent zrna více, než bylo nasmlováno.
„Do žní jsme šli s připravenou skladovou bilancí. Nemuseli jsme přeskladnit žádné zboží. Veškeré zboží ze skladů o kapacitě 350 tisíc tun se z naší firmy vyexportovalo. Do 20. července jsme měli volných zhruba 95 procent skladů. Zbylá procenta představovala zásoby pro výrobny krmných směsí, pro mlýny a pro rozjetí výroby olejů po odstávce," uvedl ředitel Agro ZZN Jan Bretšnajdr.
Naopak v rámci celé ČR bylo nutné přeskladnit zhruba 500 až 700 tisíc tun obilovin, které se nevyvezly do zahraničí kvůli zpomalení exportu z EU do přístavů, nebo proto, že někteří obchodníci měli nakoupené drahé zboží z loňské sklizně.
Pomalý průběh žní se odrazil na množství naráz vykoupených komodit. V loni, kdy trvaly žně tři týdny, na rakovnickém středisku bylo za jeden den přijato rekordních 3700 tun obilovin a řepky. Naproti tomu letos se nejvíce za den přijalo 2 800 tun.
Na Rakovnicku žně skončily o víkendu předminulého týdne. V této chvíli je skladová kapacita Agro ZZN plná. Kromě toho je ještě zboží uskladněno smluvně u zemědělců, odkud se bude exportovat. Letošní úroda se už vyvážela i v průběhu žní. Vlak s 1 750 tunami potravinářské pšenice odjel do Německa. Dále se vyvezly letošní ozimé ječmeny, krmné i potravinářské pšenice a řepka.
„Je to z toho důvodu, abychom většinu obilí byli schopni uskladnit v našem regionu a vyšli tak vstříc obchodním partnerům. Z Rakovnicka jsme odvezli zhruba 15 tisíc tun obilí a řepek do periferních skladů, například do Lovosic," vypočítával Bretšnajdr.
ZPRACOVÁNÍ
Obilí je letos většinou v krmné kvalitě. Dá se nějak zpracovat, když v ČR chybí živočišná výroba? Ozimé i jarní ječmeny podle Jana Bretšnajdra půjdou do výrobny krmných směsí. Obilí navíc je prodané do Německa a Polska. Veškerou řepku zpracuje Preol. Pokud ji bude více, prodá se do konkurenčních lisoven u nás nebo v Německu. Potravinářské pšenice zčásti půjdou do Německa. Uzavřené jsou smlouvy s českými mlýny. Krmnou pšenici zpracují výrobny krmných směsí. Zhruba 60 až 70 procent krmné pšenice odejde do výroben krmných směsí, případně do lihovarů. v Evropě.
CENA
S vysokými výnosy poklesla výkupní cena komodit. Od loňských žní až do konce roku zůstávaly ceny stejné. Na začátku ledna začaly strmě padat jak u potravinářské, tak u krmné pšenice. Nikdo takový pád nečekal. Obilí v Evropě bylo drahé a nevyváželo se. Trhy obsadil vývoz z Ruska, Kazachstánu a USA.
Do letošních žní se krmná pšenice prodávala přibližně za 3 600 korun za tunu, krmné ječmeny 3 200 až 3 300 korun za tunu, potravinářské pšenice za 3 770 korun, řepky 10 000 až 10 500 korun za tunu. S nástupem sklizně ceny zhruba kopírovaly ceny loňské sklizně.
„Očekávala se všeobecně dobrá úroda ale nižší kvalita potravinářských pšenic a jarních ječmenů zejména ve Francii a Německa. U potravinářských pšenic se cena příliš neměnila, ale u krmných plodin ano.
Krmné ječmeny se prodávaly za 2 500 až 2 800 korun a pšenice za 3.200-3.400 korun za tunu," řekl ředitel Jan Bretšnajdr.
Potravinářské pšenice se nyní pohybují mezi 3.400-3.600 korun za tunu. Předpokládá se, že až se udělají bilance v rámci evropské a světové produkce, tak cena potravinářské pšenice i řepky by mohla stoupnout. Ale u krmných obilovin by mohla cena stagnovat nebo mírně klesat. Tyto ceny se ale mohou změnit. „Trh je globální a má na něj vliv spoustu faktorů, jako jsou fondy, burza, spekulativní obchody, investiční akce, úroda, politická i náboženská situace. Nedá se rozhodně říci, že potravinářské pšenice je nadbytek, takže cena půjde nahoru," uzavřel ředitel Agro ZZN Rakovník Jan Bretšnajdr.
PARTNERSTVÍ
Kromě obchodování s obilím se Agro ZZN Rakovník stalo generálním partnerem Mistrovství orby v České republice. Letos se uskuteční 17. září v Peruci společně s dožínkami Severočeského kraje.
Dále se na 6. října chystá oslava čtyřiceti let společnosti Agros Hořesedly, která se v roce 2007 stala součástí Agro ZZN Rakovník.
„Společnost obchoduje s průmyslovými hnojivy. Domluvili jsme se s bývalým ředitelem Vladimírem Hubáčkem, který společnost tehdejší ACHP zakládal, že připravíme oslavu v Nesuchyni. Pozveme bývalé i současné zaměstnance a také významné bývalé současné obchodní partnery. Myslím, že společnost měla v regionu vždycky dobrý zvuk a něco znamenala, takže stojí za to, oslavu uspořádat i poděkovat řediteli Hubáčkovi za její založení," mínil ředitel Agro ZZN Rakovník Bretšnajdr